Tady ta je pěkná, velká. Lenka Vognárková podává čerstvě utrženou jahodu dvouleté Terezce. Její dcera se do ní s chutí zakusuje. „Dobrá,“ špitá malá pomocnice. Přijely ráno na samosběr do Moravského Žižkova na Břeclavsku. Ovocnářství Buzrla ho spustilo ve středu a lidé vzali plantáž útokem.

SAMOSBĚR JAHOD

* Břeclavsko:
* Moravský Žižkov – zahájen 9. června, pondělí, středa, pátek, od 6 do 17 hodin, nebo do vysbírání, cena 70 Kč/kg

* Šakvice – od pondělí 14. června, cena 60 Kč/kg

* Brněnsko:
* Jahodárna Brno Podolí – poprvé v neděli 13. června,
* Slatina – někdy v příštím týdnu; cenu upřesní, bude vyšší než 65 Kč/kg z loňska
* Bratčice, jahodárna – od příštího týdne, cena 60 Kč/kg

* Znojemsko:
* Pěstitel Štefan Turoň, Božice – začnou v příštím týdnu, cena 60 Kč/kg

Bližší informace a změny vždy na webu pěstitelů.

Na čerstvé ovoce nedá mladá rodina Vognárkových ze sousedních Velkých Bílovic dopustit. „Jsme tady poprvé, co jsme se přistěhovali. Předtím jsme sbírali jahody v brněnské Slatině. Máme s sebou bedýnku, ale určitě sem pojedeme vícekrát,“ říká žena. Aby ne, červené plody také zavařuje, dělá marmeládu, nebo je přidává do zmrzliny.

Opodál další dvojice prozkoumává nízké keře na slaměné podestýlce. Zhruba tříkilový kyblík naplnily Monika a Vlaďka Kunčovi za dvacet minut. „Nemohly jsme ani dospat, chodíme pravidelně sbírat každý rok,“ povídají.

Jen do osmé hodiny ráno se už na poli vystřídaly desítky lidí. Samosběr začal v šest ráno na jedné plantáži a do záhonů se hned ponořili první sběrači, odpoledne se přesunou na další místo. „V květnu jsme čekali na sluníčko, sezonu jsme tak kvůli pozdějšímu dozrávání zahájili asi o dva týdny později než loni, mnozí jsou asi natěšení,“ usmívá se Jolana Hřebačková z Ovocnářství Buzrla.

Tamní plantáž nabízí hned pět odrůd včetně jedné z nejoblíbenějších Rumby. U vstupu jsou dvě váhy, na jedné si přicházející sběrači zváží prázdnou nádobu, na druhé později už naplněnou jahodami. Jedna žena se po zaplacení bedýnek ještě rozmyslí, a vrací se nasbírat další. „Neztratí se,“ hlásí.

Nad záhony se sklání i čiperná důchodkyně, která urazila čtyřicetikilometrovou cestu až z Kyjovska. Veselou atmosféru u pokladny podporuje místní Vladimír Konštanda. „Tak holky, nasbíráno mám, teď mě zkasírujte,“ směje se u váhy starší muž. Za kilogram jahody na plantáži v Moravském Žižkově lidé zaplatí sedmdesát korun. Kdo nechce platit hotově, má možnost využít platebního terminálu.

Úroda je podle pěstitelů dobrá a mezi zelenými lístky v dalších dnech rychle přibude červených plodů. „Slunce v posledních dnech dohání chladnější květen. Sklizni teď přeje počasí. I kdyby v dalších týdnech nezapršelo, pomůže nám závlaha. Problém letos nemáme ani s hraboši,“ uvádí Hřebačková. Jak dodala, zájem o samosběr pozorují rok co rok větší.

A dobrá zpráva pro zákazníky: ceny letos jasná většina jihomoravských jahodáren drží stejné jako loni. Oproti roku 2018 jsou vyšší zhruba o dvacet procent.