To všechno nabídne na Vysočině festival Den Architektury, který se od 1. do 7. října uskuteční v bezmála stovce měst v České republice a na Slovensku. V pořadí již 9. ročník zmíněného festivalu představí široké veřejnosti nový pohled na architekturu, která nás obklopuje.

Hlavní tematickou linií letošního ročníku je takzvaná Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. V programu se odráží ale i další významná výročí letošního roku a významné milníky domácí i evropské historie. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí, a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.

Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky jindy nepřístupných staveb i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků.

Festival Den Architektury nabídne zájemcům na Vysočině program v Jihlavě, Žďáru na Sázavou a v Humpolci.

V Humpolci nabídne festival hned tři akce. Malí i velcí tak mohou zavítat na komentovanou prohlídku 8smičky, zóny pro umění, kterou v sobotu 5. října povede architekt Luděk Rýzner, jehož ateliér OK PLAN ARCHITECTS sídlí v těsném sousedství 8smičky. Díky tomu je se svojí stavbou v každodenní konfrontaci.

Z pozice architektů působili v minulosti v Humpolci velká jména, jako například Josef Gočár či František Kavalír, což může sloužit jako důkaz ekonomické síly a kulturních ambicí místních zadavatelů. Během posledních let tuto tradici dále rozvíjí osvícení stavebníci, kteří vrátili Humpolec na mapu současné architektury. Po stopách těchto architektů se mohou nejen Humpolečtí vydat ve středu 2. října v 16 hodin.

Již zmíněné promítání filmu vypukne také v humpolecké 8smičce, a to ve čtvrtek 3. října od 17 hodin. Snímek Bauhaus Spirit nabídne fascinující pohled do historie legendární avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek.

Proč je součástí většiny veřejných budov z 60. až 80. let 20. století nějaké výtvarné dílo? Víte, jak vypadají volavky a květy od Arnošta Košíka, slunce od Mikuláše Medka nebo podmořský svět na mozaice od Bohumíra Matala? Právě na tyto otázky odpoví sochař Pavel Karous, který je autorem projektu Vetřelci a volavky. K tomu dojde v sobotu 5. října na vycházce po normalizačním umění na sídlištích, náměstích a parcích ve Žďáru nad Sázavou, která začne ve 14 hodin.

Do roku 2023 má v Jihlavě vzniknout nová multifunkční Horácká aréna. Navržená stavba se stane významnou krajskou víceúčelovou budovou pro pořádání sportovních a kulturních akcí. Nová hala nahradí starý stadion, který je na hranici své životnosti. O zimním stadionu v Jihlavě tak bude mluvit architekt David Beke, manažer pro výstavbu nové multifunkční Horácké arény, a to ve čtvrtek 3. října od 17 hodin.

Ti, kteří v sobotu 5. a v neděli 6. října dorazí na prohlídku historické Jihlavy, si budou moci prohlédnout dům Matky Boží 28, který patří svým prostorovým řešením k tomu nejlepšímu, co jihlavské měšťanské domy nabízejí a také malý a složitý dům Matky Boží 35, který do sebe integroval gotickou kapli kostela Nanebevzetí Panny Marie.