Kamiony mohou uzavírku objet po dálnici. Ve Velkém Beranově směrem od Jihlavy bude ale do konce června uzavřen sjezd, a řidiči tak budou muset jet až do Měřína, což je tam a zpět nějakých třicet kilometrů navíc. „Druhá možnost je takzvaná velká objízdná trasa z Velkého Beranova přes Žďár nad Sázavou, Ždírec nad Doubravou a Havlíčkův Brod, odkud povede zpět do Jihlavy,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. To dělá sto jeden kilometr.

Obavy, že si kamiony budou zkracovat cestu přes Polnou, jsou podle starosty města Jichřicha Skočdopoleho liché. „Na objízdné trase budou v obou směrech pro kamiony zákazy odbočení na Polnou, takže věřím, že si to řidiči nedovolí,“ řekl.

Osobní auta do Jihlavy mohou, ale je otázkou, jestli jich nebude příliš. „Okružní ulice nemůže zvládnout navíc šestnáct tisíc vozidel, co jezdí denně přes Brněnský most,“ řekl již dříve Tulis. Magistrát ale nepochybuje o tom, že Jihlavané město znají a ví, kudy Brněnský most objet. Někdo třeba zvolí odbočku na Kosov, která však není oficiální objízdnou trasou.

Bude i možnost jezdit do průmyslové zóny v Hruškových Dvorech přes Henčov. Podle náměstka primátora pro dopravu Vratislava Výborného (ČSSD) je to vhodné řešení. „Jakmile potíže pominou, vrátíme se k zákazu průjezdu Henčovem. Zakoupíme kamery se zařízením pro vyhodnocování rychlosti, které dokážou zmonitorovat průjezdnost obcí,“ dodal Výborný.

Jihlavská radnice bude posílat do schránek Jihlavanů dopisy s informacemi o změnách v dopravě. Tyto informace budou i na webu města, navíc průběžně aktualizované. Už nyní se však ozývají hlasy, kterým nelze vyhovět. Například obyvatelé Dlouhé stezky požadovali, aby se jejich ulice uzavřela. „Není řešení posunout problém a zvětšit ho jinde,“ vysvětlil Výborný.

V letošním roce bude nejlepší cestovat autobusy. „V Okružní ulici bude maximálně preferována veřejná doprava, linkové regionální autobusy i linky MHD,“ potvrdil Tulis. V teplejších měsících bude ideální využívat pěší či cyklistickou dopravu, pro tu bude určen Starý Brněnský most a lesopark Heulos. Také bude nutné obrnit se trpělivostí, zejména na začátku dubna. „Minimálně v prvních týdnech bude potřeba na své cesty vyrážet dříve,“ dodal Tulis.

Brněnský most by měl být uzavřen od prvního dubna do letošního listopadu. Opravu již nebylo možné vzhledem k havarijnímu stavu mostu dále odkládat.