Mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik ještě nemohl říct víc. „Věc soud rozhodl 26. ledna v neveřejném zasedání, proto zatím nemohu sdělit ani potvrdit, jak způsob rozhodnutí, tak jeho odůvodnění, a to do doby jeho doručení všem účastníkům řízení,“ komentoval Cik.

Podrobnější informaci získal Deník od žalobce Jana Fichtnera, který už měl možnost se s pro něj poměrně nečekaným rozhodnutím seznámit. „Odvolací soud rozsudek v celém rozsahu zrušil a vrátil věc k novému projednání brněnskému soudu,“ konstatoval Fichtner. Neplatí tak ani peněžitý trest 300 tisíc korun, který soud Burešovi uložil.

Množství prodaných drog

Vrchní soud podle žalobce mimo jiné není spokojený s tím, jak prvoinstanční soud odůvodnil množství drog, se kterým měli oba obžalovaní obchodovat. Prodat měli kolem patnácti kilogramů marihuany a jeden kilogram pervitinu. Celkem si tak měli dealeři přijít na tři a půl milionu korun. Obžalovaní ale přiznali prodej mizivého množství drog a obhájci namítali, že zvolená právní kvalifikace s trestní sazbou od osmi do dvanácti let je příliš přísná.

Argumentace obhajoby je podle žalobce Fichtnera pochopitelná. „Protože množství prodané drogy má zásadní vliv na výši trestní sazby,“ upozornil Fichtner.

Ilustrační snímek
Na Vysočině měli znásilnit dívku v poli nedaleko přehrady, hrozí jim až 12 let

Oba obžalovaní zůstávají ve vazbě. Zadržení Bureše před dvěma lety provázely dramatické okamžiky a střelba z policejních zbraní. Sedmadvacetiletý Bureš si podle obžaloby založil kancelář v centru Velkého Meziříčí, odkud drogy prodával. Marihuanu měl nakupovat nejméně od května 2018 a pervitin od ledna 2020 až do svého zadržení v červenci 2021.

Marihuanu pravidelně odebíral hlavně od Tomáše Nechyby, který je stíhán samostatně. V jeho případě byla pro vyšetřovatele záhada, proč se vůbec do riskantního podnikání pouštěl, když zdědil milionový majetek. Kdy bude soud s oběma obžalovanými pokračovat, není zatím jasné.

Ilustrační foto.
Falešná sbírka na nemocného chlapce: ženy z Chotěboře k soudu nechodí