Nová místa vytipovali radní spolu se strážníky. Soudě dle reakcí Jihlavanů vybrali správně. „Je do jedině dobře, chodím tudy skoro denně a posedávali tu bezdomovci. Pili a dělali nepořádek,“ uvedla starší dáma ve slunečních brýlích mířící zrovna do Cityparku. Jméno neprozradila. „To nemusí nikdo vědět, že si na něco stěžuji,“ řekla na vysvětlenou.

Hned dvě nové lokality jsou v okolí Erbenovy ulice. Poté, co se podařilo zachránit tamní poštu jde o další krok, který lidem v lokalitě zpříjemní život. Hlavně v okolí večerky byla situace neutěšená. „Na Erbence v místě, kterého se zákaz nově týká, to fakt není hezké,“ potvrdila Miroslava Zápotočná, která v ulici bydlí.

K nehodě elektrokoloběžky a osobního auta došlo v ulici Romana Havelky v úterý odpoledne. Ilustrační foto:
Mladou ženu na koloběžce srazilo v Jihlavě auto. Vjela mu do cesty na přechodu

Omezení se bude týkat i fotbalových fanoušků. Nově je totiž pití zakázané i v parku vedle fotbalového stadionu, konkrétně v parku naproti Lidlu. „To je nemilé, když už jsme vyrazili na fotbal, tak jsme tam s kluky ´ladili formu´. Tomu je teď konec,“ povzdychl si fanoušek Jiří Veselý.

Nadále přitom platí zákaz pití alkoholu na stávajících místech. Je to například v centru města včetně náměstí, parku Gustava Mahlera nebo hradeb, v areálu Českého mlýna, v okolí Billy nebo ve Smetanových sadech vedle CZ Loko arény.

Městská policie se na začátku června zaměřuje na kontroly, zda lidé v nově zařazených lokalitách zákaz popíjení alkoholu dodržují. Po prvním dni situaci hodnotí pozitivně. „Nově platná omezení jsou dodržována, strážníci se při kontrolách zatím nesetkali s jejich porušením,“ uvedl v pátek druhého června dopoledne ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera. Kdyby však někdo zákaz porušil, hrozí mu na místě pokuta až deset tisíc korun.

Zdroj: Deník/Pavlína Gálová

Nová vyhláška vyvolala na dubnovém zasedání jihlavského zastupitelstva bouřlivou diskuzi. Bývalý radní pro sociální oblast Dan Škarka apeloval, aby měla mít před represí přednost prevence. „Represe by byla sbírat lidi a někam je odvážet, my se bavíme o regulaci. Nikoho netrestáme, diskuze je o tom, jakým způsobem se chovat ve veřejném prostoru,“ odpověděl náměstek primátora Jiří Pokorný.

Policie auto. Ilustrační foto
D1 zbrzdila nehoda, lidé skončili v nemocnici. Na Vysočině bourali i cyklisté

K problematice se vyjádřil i koaliční zastupitel Jaroslav Huňáček, který dle svých slov vídá alkohol i u desetiletých dětí. „Na západě se o tom běžně nediskutuje, tam se na veřejných plochách nepije. V Americe by vás rovnou zastřelili, kdybyste tu flašku vyndali z pytlíku,“ prohlásil.

Ve stejném duchu pak mluvil i koaliční Zdeněk Faltus. „Slušný občan se napije doma nebo jde do restaurace. Ale aby nám tady ty individua, co nepracují, chlastali a váleli se po ulici, v tom nevidím žádnou svobodu,“ uzavřel.

Místa, kde se nově nesmí pít alkohol:
- parčík za Cityparkem a prostranství před obchodním centrem
Na zákaz pití alkoholu za Cityparkem upozorňuje již delší dobu infomační tabulka. Nově se nesmí pít ani před obchodním centrem v Hradební ulici.Infomační tabulka za Cityparkem.Zdroj: Deník/Adéla Poláčková

- park u hlavního vlakového nádraží
Parků, kde se nesmí pít, je od prvního června opět více.Parků, kde se nesmí pít, je od prvního června opět více.Zdroj: Deník/Adéla Poláčková

- Havlíčkova ulice v místě křížení s ulicí Na Vyhlídce
- pak mezi Jiráskovou a Erbenovou ulicí u fotbalového stadionu
V Erbenově ulici byla situace s pitím alkoholu na veřejností neutěšená. To by se mělo nyní změnit.V Erbenově ulici byla situace s pitím alkoholu na veřejností neutěšená. Zdroj: Deník/Adéla Poláčková

- lokalita okolo MŠ Juliánka v Erbenově ulici
Alkohol se nově nesmí pít ani v okolí Mateřské školy Juliánka v Erbenově ulici.Alkohol se nově nesmí pít ani v okolí Mateřské školy Juliánka.Zdroj: Deník/Adéla Poláčková

Kompletní mapa zde