Hlasovat v anketě Evropský strom roku můžete hlasovat ZDE.

Těsně předtím, než bylo hlasování na webu skryto, vedl strom z České republiky s náskokem 34 885 hlasů. Na druhém místě byl ruský Osamělý topol z Kalmycké stepi s 25 426 hlasy, třetí v pořadí se držel chorvatský Jinan z Daruvaru s průběžným ziskem 23 417 hlasů.

„Chudobínská borovice si udržuje dlouhodobě náskok a prestižní titul tak vůbec poprvé možná zamíří do Česka, kde se nápad na hledání Stromu roku zrodil. Veřejnost může ale pořadím stále zamíchat, hlasování je otevřeno až do konce února. Každý má dva hlasy,“ vysvětlila Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním koordinátorem ankety.

Treehunter miluje stromy, do sbírky si přidal i Chudobínskou borovici

Podpořil ji i Leoš Mareš

Chudobínská borovice se stala českou celebritou. V tuto chvíli už nejde pouze o regionální záležitost, na unikátní solitér jsou nyní hrdí všichni. „Společné hlasování nám jde, vy to víte. Naše borovice zatím v hlasování vede, poráží pěkné stromy a konkurence je silná. Věřím, že společně dotáhneme borovici k vítězství,“ vzkázal hlasujícím ve videu na svém instagramu Leoš Mareš. A tisíce lidí se také připojily do facebookové skupiny Fandíme Chudobínské borovici.

Pro svůj malý vzrůst je finalistka ankety Evropský strom roku nazývána bonsají. To jí ale na popularitě neubírá. Naopak. Své jméno dostala po zatopené obci Chudobín. Ta byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. „Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To ale místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka,“ připomenul její navrhovatel Milan Peňáz, jehož rodina ze zaniklého Chudobína pochází.

Strom s příběhem od Vírské přehrady zaujal kdekoho. Lidé z celého Česka mu dávají hlasy. „Kdo nakonec vystoupí na bednu vítězů, to odhalí slavnostní večer 17. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslanců Luďka Niedermayera a Michal Wiezika,“ informovala Andrea Krůpová.