Ve většině škol na Vysočině je možné nastoupit i v průběhu roku.

„Zimní semestr jsme sice zahájili už v tomto týdnu, ale nové klienty bereme v podstatě kdykoli v roce," uvedl Aleš Neckář z jihlavské jazykové školy AML. „Je určitě možné přijít i během roku," řekla Kamila Komzáková z jihlavské jazykové školy U Pivovaru.

V nabídce škol a lektorů na Vysočině lze najít jak klasické skupinové kurzy, tak různé formy individuálního vzdělávání, tematicky úzce specializovaných kurzů, či programů pro děti. „Velký zájem je nyní například o angličtinu pro nejmenší děti. Je stále více rodičů, kteří vědí, že jazyk se nejlépe vstřebává v dětském věku a že je to investice do budoucna," okomentovala Marie Vránová ze žďárského jazykového centra Dot.

Vede angličtina

Ve všech Deníkem oslovených jazykových školách v kraji je nejvyučovanějším jazykem angličtina. „Podíl angličtiny stoupá již několik let. Anglicky se nyní mluví i ve velkých německých firmách, němčina je momentálně na velkém ústupu," doplnil Neckář.

Například v třebíčské jazykové škole Honzík je podíl angličtiny vůči ostatním jazykům více než dvoutřetinový. „Zájem je ale i o poměrně exotické jazyky. Měli jsme zde například osm lidí, kteří se učili portugalsky," popsal spolumajitel školy Ivan Kovács.

Co se týče exotiky, lze se i na Vysočině zapsat například do kurzů japonštiny či čínštiny. „Ne všichni potřebují jazyky v práci. Je řada lidí, kteří se chtějí domluvit třeba na dovolené. Dost se učí francouzština, italština, španělština nebo ruština," řekla Kamila Komzáková.

Ruský jazyk začíná být opět populární hlavně kvůli obchodním zájmům firem. Podle Ivana Kovácse ale ve školách žádný boom ruštiny nenastal. „Myslím, že se o tom mluví víc, než jaká je skutečnost," soudí.

Stejně jako mezi jazyky jsou rozdíly i mezi klientelou jazykových škol. Do učeben chodí manažeři a technici, kteří jazyk potřebují každodenně, i lidé takříkajíc z ulice. „Hodně lidí je například z generace dnešních čtyřicátníků, kteří ve škole neměli angličtinu a snaží se držet krok s mladšími," popsala Marie Vránová.

„Dříve jsme měli většinu klientů, kteří s jazykem začínali. Dnes už převážnou část kurzů navštěvují lidé s pokročilou znalostí a hodně je i takových, kteří chtějí získat některý z certifikátů, potvrzujících jejich znalosti," uvedl Neckář.

Podle lektorů je znát i vliv hospodářské recese i konkurence v oboru. „Lidí je méně," řekl Neckář. „Dříve chodily na kurzy celé rodiny, dnes je to třeba jen jedno dítě,"dodala Komzáková.

To, že je méně peněz na vzdělávání, potvrzují i firmy. Jazykové programy i podporu individuálního vzdělávání zaměstnanců nyní například omezila jihlavská firma Bosch Diesel. Přesto zůstávají pro řadu firem lidé se znalostí jazyků klíčoví. „Cítíme silnou potřebu po jazykově vybavených zaměstnancích," uvedla Gabriela Švadlenková, vedoucí krajské pobočky personální agentury Grafton Recruitment. „Trochu paradoxní je, že i německé či rakouské společnosti z Vysočiny dnes již preferují kandidáty se znalostí angličtiny," doplnila.

Firmy řeči potřebují

Bez jazykových znalostí vedení firmy a hlavně obchodníků by bylo podnikání nemyslitelné například pro Martina Faita, ředitele Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Všichni musí bezvadně hovořit anglicky, a to nejen v běžném jazyce, ale také v odborné terminologii. Někteří naši obchodníci hovoří i rusky, německy a také polsky. Jazykové vzdělávání je pak věcí jich samotných," uvedl Fait.

Výuku angličtiny a ruštiny naopak podporují například v jihlavské stavební firmě PSJ. Jazyková vybavenost našich zaměstnanců není zcela dostatečná. Toto téma je pro nás stále aktuálnější, neboť naše exportní aktivity nyní přesahují šedesát procent ročního obratu společnosti," objasnil mluvčí firmy Miroslav Fuks.

Bez angličtiny se neobejdou ani ve žďárské pobočce firmy Vamafil, která se zabývá výrobou technických přízí. „Naše mateřská společnost je holandská, ale znalost tohoto jazyka není nutná. Anglicky a případně německy se lze se domluvit všude po Evropě," uvedl jednatel Milan Víška.

Naopak česká slovíčka si osvojuje Lutz Krämer, jednatel firmy Sito ve Starém Pelhřimově. „Mateřská firma sídlí v Německu, a veškerá komunikace s ní je tudíž v německém jazyce. Já sám jsem také Němec, při práci zde je pro mě ale nejdůležitějším jazykem čeština. Naši zaměstnanci zde v Čechách se však musejí učit především němčinu a angličtinu, ale hodila by se jim také polština nebo italština," řekl Krämer.