Řidiči, kteří jezdí přes Stonařov, se budou muset v letošním roce obrnit trpělivostí. Chystá se rozsáhlá rekonstrukce průtahu městysem, která přinese řadu komplikací a dopravních omezení. Po silnici první třídy lidé jezdí například do Jihlavy, Znojma či do Vídně, v létě tudy tisíce motoristů míří na dovolenou například do Chorvatska.

Stav průtahu Stonařovem už je natolik špatný, že si na něj místní často stěžují. Na silnici se totiž tvoří hodně výtluků. A auta, která přes ně jezdí, dělají mnohem větší hluk. S opravami se má začít na jaře, zřejmě už v dubnu. Současně s pracemi na vozovce v celém úseku Stonařova v délce 1,36 kilometru bude probíhat také rekonstrukce mostu v jižní části městyse směrem na Znojmo, který překlenuje Otínský potok.

„Stav silnice už je velmi špatný a dílčí opravy jsou neúčinné. K značné tvorbě výtluků dochází zejména v úseku před křižovatkou na Pavlov. Lidé z této části si na vysokou hlučnost aut několikrát stěžovali. Byli tak rozlobení, že dokonce sepsali hromadnou stížnost. Ozývají se ale i lidé z jiných částí," vysvětlil starosta Stonařova František Plavec. A dodal, že rekonstrukce odstraní i další problém. Tím je špatné vyspádování částí komunikace, kvůli kterému se po dešti tvoří kaluže a projíždějící auta z kaluží rozstřikují vodu do okolí.

Investorem akce je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které na to vyčlenilo kolem 20 milionů korun. ŘSD nyní zahájilo výběrové řízení na dodavatele stavby a v závislosti na průběhu výběrového řízení se pak rozjedou stavební práce. Začít by se mělo v dubnu, nebo v květnu.

„Práce potrvají do podzimu. Jak dlouho to přesně bude, ale nyní ještě nevíme. Úplná uzavírka silnice v plánu není. Silnice se bude opravovat po jednotlivých úsecích, kde budou dopravu řídit semafory. Uvažuje se předběžně o objížďce pro kamionovou dopravu," uvedla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová. A doplnila, že v rámci ŘSD se jedná o jedinou velkou investiční akci na Jihlavsku. Na další roky pak ŘSD připravuje rekonstrukci úseků Jihlava Stonařov a Hladov Želetava.

Stonařovští musí pro letošní rok počítat také s dalším omezením, souvisejícím se silnicí I/38. „Pokud se nám podaří získat dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, budeme upravovat tři přechody pro chodce a nástupiště autobusových zastávek u školy. Dále je v plánu rekonstrukce části chodníků, a to v úseku od odbočky ke hřišti až po koloniál u Mejstříků," řekl Plavec. Celkové náklady na tuto akci vyjdou na více než 6 milionů korun.

ZUZANA MUSILOVÁ