"Cyklostezku chceme vést směrem k Hájům a k letišti. To proto, aby se pak nad ním napojila na stávající cyklostezku, která vede od Domanínka k parkovišti nad Domanínským rybníkem," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že poté se budou moci cyklisté napojit na novou cyklostezku. Ta vznikla letos a za parkovištěm nad Domanínským rybníkem převádí cyklisty přes frekventovanou silnici I/19 a pak vede podél „devatenáctky" k odbočce ke Skalskému rybníku.

Rozpočtované náklady na novou cyklostezku k Hájům a letišti činí podle místostarosty 6,7 milionu korun. „Zlepší nám zpřístupnění lokality u vlakového nádraží, kde se nachází i letos zprovozněné centrum pro turisty Eden," dodal Vojta. S prodloužením cyklostezky až k nádraží, respektive k Edenu, souvisí rovněž snaha bystřické radnice podpořit servis pro turisty vybudováním občerstvovací zastávky.

„Pracovně tomu zatím říkáme café Ohrada a půjde o dřevěnou stavbu, kde se bude připravovat a prodávat rychlé občerstvení," přiblížil místostarosta Josef Vojta. Stavební práce před Edenem již byly zahájeny, na výstavbu objektu má radnice vyhrazeno půldruhého milionu korun. „Přímo v Edenu se nic podobného vzhledem k dotačním podmínkám postavit nemůže, takže jsme museli s občerstvením jít před bránu," vysvětlil Josef Vojta. Samoobslužná restaurace s rychlým občerstvením, která bude v provozu od jara do podzimu, by měla první návštěvníky přivítat v příštím roce.

Jako další bod podporující vznik komplexního zázemí pro turisty vnímá místostarosta vznik půjčovny jízdních kol na nádraží. „Chceme tento záměr projednat s Českými drahami. V lokalitě se po vybudování cyklostezky až k nádraží zvýší počet cyklistů a pro některé z nich by mohla být půjčovna kol dobrým řešením," doplnil Vojta.

Nyní se na nádraží v Bystřici dají bicykly vypůjčené v jiných nádražních půjčovnách Českých drah pouze vracet. „Rozhodně není problém jednání o zřízení plnohodnotné půjčovny zahájit. Pak samozřejmě bude záležet na technických možnostech a smluvních podmínkách," sdělila mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Se zahájením budování nové cyklostezky počítá vedení Bystřice ještě letos. „Na podzim vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele s tím, že některé terénní práce by se daly stihnout ještě do konce roku. Zbytek by pak přišel na řadu na jaře, cyklostezka musí být hotova do konce června," řekl Vojta.

V rámci rozvoje cykloturistiky Bystřice před několika lety zpracovala takzvanou Cyklistickou pavučinu Bystřicka. Plán počítá nejen se stavbou nových cyklostezek, ale i s využitím zemědělských cest a málo frekventovaných regionálních silnic.