Kraj Vysočina patří podle hygieniků mezi regiony se zvýšeným výskytem těchto dvou onemocnění, která přenášejí právě klíšťata. „V loňském roce jsme na Vysočině evidovali devětačtyřicet případů klíšťové encefalitidy. Největší výskyt byl na Žďársku a na Havlíčkobrodsku. Lymeská borrelióza byla hlášena u 423 pacientů. Nejvíce nemocných bylo v okresech Žďár nad Sázavou a Jihlava,“ upozornila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Pavlasová.

Saharský písek zastínil během sobotního dne slunce. Situace pokračuje i v neděli.
Sahara na Vysočině. Podívejte se, jak písek lítá lidem nad hlavou

Ta dále varovala, že obě onemocnění mohou pro lidské zdraví znamenat velké riziko spojené s chronickými následky. „Na klíšťovou encefalitidu v regionu od roku 2011 zemřelo deset pacientů. Je třeba se před infekcí co nejúčinněji chránit, pokud možno zabránit samotnému přisátí klíštěte,“ doplnila Hana Pavlasová.

Zdroj: Youtube

Nejúčinnější prevencí nákazy klíšťovou encefalitidou je podle hygieniků očkování. „Je doporučováno všem, nejen starším osobám. Od loňského roku mají osoby starší padesáti let nárok na očkování hrazené ze zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí vysočinských hygieniků Jana Böhmová.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě je nyní nejvyšší čas. „Ochranná imunita nastupuje až dva týdny po druhé dávce. Je vhodné obrátit se na svého praktického lékaře a poradit se s ním o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě,“ doplnila Pavlasová.

Jak na odstranění klíštěte:

  • zjistíme-li přisátí klíštěte, musíme ho odstranit co nejdříve
  • místo vpichu potřeme nebo zastříkáme dezinfekcí s alkoholem, kterou necháme zaschnout
  • k odstranění klíštěte nejlépe poslouží speciální pinzeta. Klíště podebereme co nejblíže u kůže a pomalu vytrvale táhneme, případně mírně vikláme
  • po vytažení klíštěte místo opět vydezinfikujeme
  • klíště pak nejlépe spálíme, nikdy na něj nesaháme holou nechráněnou rukou
  • ruce si vždy po odstranění klíštěte pořádně umyjeme teplou vodou a mýdlem
  • tyto zásady je třeba dodržovat i při odstraňování klíštěte domácímu zvířeti   
    Zdroj: KHS Kraje Vysočina

Na klíšťata mohou lidé narazit v lesích, na loukách, v nížinách, horských oblastech, ale i v městském parku či doma na zahradě. „Vhodné je při pobytu v přírodě nosit světlé oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a používat účinné repelenty. Po návratu domů je nutné si vždy prohlédnout celé tělo včetně vlasové části. Je třeba zkontrolovat také oděv,“ popsala mluvčí hygieniků.