Ten jako první město v České republice hostí tuto mimořádnou putovní výstavu, která  začne vernisáží v 17 hodin v bývalé vinárně pod zámeckou kaplí

„Výstava vznikla společnou prací Maďarské a Slovenské republiky jako důsledek vyhlášení krasového území na hranicích těchto dvou států světovým dědictvím UNESCO. Jsem velice rád, že má premiéru právě v našem městě,“ přiblížil pacovský rodák Karel Drbal. Ten je vedoucím Chýnovské jeskyně a zároveň   náměstkem ředitele Správy jeskyní.

Jeskynní medvěd

Výstava návštěvníky seznámí nejen s přírodními hodnotami krasu, ale i jeho vazbou na historický a kulturní vývoj lidstva.

V rámci domácí prezentace bude projekt doplněn o veřejnosti zpřístupněné jeskyně, ⋌exponáty prezentující kras, jeskyně, paleontologii, archeologii i výzkumnou a dokumentační činnost Správy jeskyní České republiky. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na cromagnonského člověka i jeskynního medvěda.

Součástí vernisáže, kterou zahájí  ředitel Správy jeskyní České republiky Jaroslav Hromas, bude též 3D projekce Csaby Egri z Ministerstva životního prostředí Maďarské republiky.

„Domluvili jsme se, že pokud přijde na vernisáž větší počet návštěvníků než čtyřicet, tak projekci budeme opakovat do té doby než jej zhlédnou všichni,“ doplnil Karel Drbal.

Ten zároveň přiblížil, proč byla na poslední chvíli  změněna adresa výstavy. Ta původní byla v prostorách zámku. „Sál, který na zámku slouží k pořádání krátkodobých výstav, byl pro rozměry této expozice malý. Sedmadvacet základních dvoumetrových panelů by se tam nevešlo. Shodou okolností jsme objevili kryptu kaple, která se ukázala jako vhodnější volba,“ zhodnotil uznávaný speleolog.

Výstava je vhodná i jako vizuální doplněk učiva pro základní a střední školy. K vidění je do 13. května denně mimo pondělí vždy od devíti  do  šestnácti hodin.