Slavnostní zakončení literární soutěže se uskutečnilo ve čtvrtek dopoledne v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. V pořadí je to již třetí ročník soutěže, kde mohli jak zkušení autoři, tak i ryzí amatéři s láskou k psanému slovu uctít památku slavného novináře, jak jinak než dobrým epigramem.

Opomíjený žánr

„Soutěž byla určena všem autorům schopným epigramem reagovat na jevy kolem sebe, a tak ve výročním Havlíčkovském roce1 povzbudit tvorbu tohoto zatím opomíjeného žánru," prozradil za organizátory Jan Kliment.

Jedním z pravidelných úspěšných účastníků literární soutěže byl například Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu. „Básničky jsem začal psát už na škole. Epigramy jsem začal tvořit až na vojně. Zúčastnil jsem se už loňského ročníku soutěže Epigram. Už tehdy mi ve sborníku nějaké epigramy vyšly a nebudu lhát, že by mě to nepotěšilo. K tvorbě mě inspiruje každodenní život. Řečeno s klasikem je to vesmír a lidská hloupost, přitom o nekonečnosti prvního nejsem zcela přesvědčen," konstatoval jeden z úspěšných autorů
Podle novináře Jaroslava Paclíka, předsedy Syndikátu novinářů za oblast Vysočiny, měla odborná porota, kterou tvořili bohemisté, spisovatelé, publicisté a literární kritici měla hodně těžkou práci.

„Soutěže se zúčastnilo 150 autorů z celé republiky, celkem porota hodnotila 900 prací, které obdržely známku jako ve škole. Do závěrečného sborníku byly soustředěny práce autorů se známkou jedna, dva a tři. Celkem je ve sborníku asi 200 epigramů," upřesnil Paclík. Soutěž byla vyhlášena ve třech kategoriích. Nejlepší epigramy si mohli účastníci slavnostního aktu vyslechnout v podání herců z brodského souboru Adivadlo. V rámci programu měli návštěvníci Staré radnice také jedinečnou možnost zakoupit si kompletní sborník všech Havlíčkových epigramů, který nechal vydat havlíčkobrodský Okrašlovací spolek.

„Jedná se již o druhé kompletní vydání, které budete hledat v knihkupectvích nebo antikvariátech těžko. První vydání vyšlo v osmdesátých letech. Jeden epigram byl dokonce napsán německy. Přeložil ho brodský právník Ladislav Vondrák," informoval za Okrašlovací spolek bezpečnostní analytik a publicista Jan Schneider s tím, že Karel Havlíček Borovský je mnohem zajímavějším autorem, než se zdá a jeho tvorba je natolik moderní a aktuální, že by autor ani dnes neměl lehký život. „Havlíček by i dneska psal epigramy velmi ironické a ostré a hlavně, byl by nekorektní. Ne proto, aby zaujal, ale protože to byl člověk, který rozhodně, na rozdíl od některých svých novinářských kolegů, netrpěl autocenzurou," zdůraznil Schneider.

Špatně slyšet

Dojem ze slavnostní atmosféry vyhodnocení literární soutěže ale kazila návštěvníkům, podle hlasitých připomínek z publika, špatná akustika v sále Staré radnice.„Tato stížnost není první. Je třeba, aby návštěvníci Staré radnice svoje připomínky například sepsali a zveřejnili je v tisku, ať si zodpovědné osoby, v tomto případě brodští radní stížnosti přečtou," poradil nespokojeným účastníkům slavnostního ceremoniálu Jan Kliment. Další ročník soutěže Epigram se bude konat až v roce 2021.