Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revizní rychlokvašky si účtují vetší poplatky za kontrolu komínů

Vysočina – Období topné sezóny již začalo a skončí až 31. května následujícího roku. Stejně jako vloni, tak i letos se v této souvislosti objevují, a to nejen na Havlíčkobrodsku kominíci, kteří nabízejí své služby za přemrštěnou cenu. Ta v žádném případě neodpovídá kvalitě odvedené práce.

29.9.2014 3
SDÍLEJ:

Kontroly komínů nepodeňovat, následky mohou být tragickéFoto: Ilustrační foto: HZS Kraje Vysočina

Do poštovní schránky chodí lidem reklamní letáky, které obsahují klamavou reklamu. Na papíru je vždy uvedena cenová sazba, která v realitě neodpovídá provedeným službám a může se stát, že zákazník tuto sazbu přeplatí až několikrát. Podobným způsobem chodí kominíci od jednoho domu ke druhému a nabízejí své služby především starším lidem, kteří se jich následně jen těžko zbavují, pokud chtějí odmítnout jejich služby.

„Konkurence je v dnešní době vysoká a každý se snaží nějakým způsobem dostat do podvědomí veřejnosti a prodat své služby za jakoukoliv cenu," uvedl přibyslavský kominík Jaroslav Voda.

Nedostatečná legislativa

„Právní legislativa je bohužel na tyto obchodníky krátká, jelikož dle zákona splňují všechny kritéria pro povolání kominíka. Stačí jim úspěšně absolvovaný rekvalifikační kurz, který je opravňuje vykonávat toto povolání na živnostenský list," přidal kominík Martin Vydra. Ten dodal, že jejich služby zákazník přeplatí až několikrát. „Běžná sazba za kontrolu komína, spalinové cesty a zařízení se pohybuje v rozmezí tří set až pěti set korun bez daně a zákazníci, kteří jim naletí, mohou tuto částku několikanásobně převýšit," dodal Vydra.

Jako problematická se v tomto směru jeví například rodina Javorských z Pelhřimova, která nabízí své služby v celém Kraji Vysočina včetně Havlíčkova Brodu. Na rodinu Javorských se množí desítky stížností, o čemž své vědí pracovníci živnostenského úřadu v Pelhřimově. „Já jsem ale kvalifikovaný kominík a provádím standardní kominické práce, kromě revizních kontrol. Nejsem si vědom, že by na mě, nebo mou rodinu, byly vedeny nějaké stížnosti," hájil se Kamil Javorský.

Neexistující závady

Množí se také případy, kdy si kominík vymyslel neexistující závadu na topném zařízení a požadoval za své služby nadstandardní finanční ohodnocení, či dokonce vydal zákazníkovi papírové prohlášení o tom, že nesmí své zařízení používat.

„Tito kominíci jsou často velmi neodbytní. Nejen že vám doslova prolezou celý dům, ale pak si ještě dovolí účtovat nehorázné poplatky za své služby. Cech kominíků o tom ví, ale jsou na ně bohužel krátcí," uvedl kominík Jiří Půža z Havlíčkova Brodu.

„Často slyším různé stížnosti především od starších lidí a žen, že zaplatili vysokou částku za kontrolu komína a topného zařízení. Takoví kominíci škodí především celému řemeslu a vrhají na ně špatné světlo. Chovají se doslova jako nájezdníci," řekl havlíčkobrodský revizní technik komínů a spalinových cest Stanislav Bareš.

Jak se mohou zákazníci bránit

Odbytá a špatně provedená kontrola může mít tragické následky. U kotlů na pevná paliva je největším nebezpečím požár, v případě plynových zařízení hrozí otravy oxidem uhelnatým.

Profesionála od falešného kominíka pozná laik jen těžko. Existují vodítka, kterých se zákazník v případě nejistot může chytit. Obecně lze říci, že se kontrola nedá stihnout za dvě tři minuty pouhým okem.

„Především je důležité na takové osoby upozorňovat a bránit se. Vždy si na kontrolu komína pozvěte ověřené odborníky, kteří mají dlouholetou praxi a zkušenosti. Stejně tak si předem domluvte podmínky o kontrole a seznamte se základní sazbou, za kterou si kominík účtuje své služby," shodli se kominíci.

„V České republice je v dnešní době asi osm školských zařízení, které poskytují učební obor kominík. V minulosti to byla pouze dvě. Naproti tomu rekvalifikačních kurzů je u nás nespočet a každým rokem přibývá více než pět set lidí, kteří jsou kvalifikovaní a tedy oprávněni vykonávat řemeslo kominíka," podotkl Bareš. „Za týden školení se nemůže člověk stát kvalitním kominíkem, který rozumí řemeslu stejně, jako vyučení kominíci," zdůraznil Bareš.

V České republice jsou evidovány nové případy, kdy se kominíci vydávají za revizní techniky a vystavují oficiální potvrzení o tom, že zařízení a komín jsou v pořádku.

Připomeňme, že bez těchto dokumentů v případě nehody topného zařízení, nemá zákazník nárok požadovat finanční odškodnění od pojišťovny. Z toho vyplývá, že i v případě revizních kontrol je nutné prověřit si kontrolora, má-li oprávnění vykonávat profesi revizního technika komínů a spalinových cest.

Podle kominíků lidé často na pravidelnou údržbu kontrolu svých komínů doslova kašlou. Podle nařízení vlády o podmínkách bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, by měli lidé provádět kontroly u pevných paliv třikrát do roka a dvakrát ročně v topné sezóně. U zařízení na plyn se kontrola dle vyhlášky provádí jedenkrát ročně.

Filip Brož

Autor: Redakce

29.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení