Brtničtí plánují co nejvíce oživit areál zříceniny v blízkosti velice frekventované cyklostezky. Nejdříve je ale nutné dokončit poslední opravy zříceniny. Na ty se zatím nepodařilo sehnat dostatek peněz.

„Je třeba asi ještě milion korun. Příspěvek z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury se nám letos získat nepodařilo. Zkusíme proto zažádat o jinou dotaci. Dokončit se musí opravy části hradeb na severní straně zříceniny a samozřejmě ještě musíme průběžně zabezpečovat hradby, které poškozují turisté,“ řekl brtnický starosta Stanislav Jirků. Až se podaří dokončit opravy areálu, mohlo by se tam podle starosty umístit pódium se zázemím pro diváky.

„Já si pamatuji, že se na Rokštejně konaly taneční zábavy. Místo je nyní hodně vyhledávané i díky cyklostezce Jihlava Třebíč Raabs, která tudy vede, ale chceme to tam ještě více oživit. V plánu máme vybudování záchytného parkoviště pro návštěvníky hradu v Přímělkově nebo Panské Lhotě. Chtěli jsme odkoupit pozemek v Přímělkově, což bohužel nevyšlo,“ doplnil starosta.

Na Rokštejně se v minulých letech podařilo mimo jiné opravit hradby, dolní a horní nádvoří a věž. Ta byla asi před dvěma lety zpřístupněna veřejnosti. „Podobně jako loni, i letos bude o víkendech přítomna pracovnice, která lidi provede a pustí je na věž. Turisty někdy prováděli i studenti brněnské Masarykovy univerzity, kteří na Rokštejně dělali archeologický výzkum,“ uvedl Jirků.

Archeologové budou ve výzkumu na Rokštejně pokračovat i letos. Tuto lokalitu považují za velmi významnou. „Výzkum tam probíhá už asi třicet let. Co já pamatuji, například u věže se našla kostra dítěte, tato oběť měla hrad ochránit před požáry,“ dodal starosta.

Rokštejn se opravuje od roku 2002. Jeho rekonstrukce spolkla miliony korun.

ZUZANA MUSILOVÁ