V restauraci U Dubu uspořádali originální oslavu slunovratu

„Naším cílem je vracet židovskou kulturu do míst, kam kdysi patřila. K uspořádání této akce nás vedla chuť udělat v Třebíči něco, co tady ještě nebylo,“ řekla organizátorka Tereza Šromová.

Kapr podle Oty Pavla

Kuchař Radek Kűhweg měl od včerejšího rána plné ruce práce. Připravoval totiž originální židovské hody. Podle starých židovských receptů připravil různé pokrmy. Návštěvníci si tak mohli vybrat z masové směsi se švestkami, pečené husy a perníkové omáčky, jehněčí kýty na rozmarýnu nebo kapra po židovsku, podle receptu spisovatele Oty Pavla.

O půl deváté večer vystoupila klezmerová kapela Trombenik, která v Třebíči slavila velký úspěch při festivalu židovské kultury Šamajim.

Nejsem tu naposledy

Židovského slunovratu se zúčastnila i místopředsedkyně Osvětimského výboru Marta Kottová. Z Terezína byla odvlečena do Osvětimi, ztratila oba rodiče, ale přežila koncentrační tábor a dnes tato vitální a sympatická dáma přednáší studentům na školách o druhé světové válce a koncentračních táborech. Kromě toho se věnuje činnosti v Osvětimském výboru. „Ti, co přežili koncentrační tábor, mají své skupiny a pravidelně se scházejí,“ vysvětlila. „Do Třebíče jezdím ráda, moc se mi tady líbí a určitě tady nejsem naposledy,“ vzkázala Marta Kottová. Židovská kultura se nejenom touto akci začíná pomalu vracet do míst, kde to ještě před pár lety žilo chanukou, šábesem, židovskými krámky a jazykem jidiš.