Jeden z nich se koná v sobotu v Jemnici. Na druhém ročníku tamních vánočních trhů můžete koupit ručně vyráběné výrobky, poslechnout příjemnou živou hudbu a zpěv i zhlédnout divadlo. „V okolí Jemnice je velké množství šikovných lidí, které se snažíme oslovit s nabídkou spolupráce. Je pro nás důležité, abychom dali příležitost různým typům ruční práce," okomentovala záměr akce Petra Ferdanová z AlterNaiva. Toto občanské sdružení akci organizuje.

Akce je založena na veřejné výzvě k prodeji a propagaci, směřované chráněným dílnám, dětským domovům a všem tvořivým lidem z regionu s vlastními originálními výrobky.

Letošní ročník, který startuje dnes od jedenácti hodin v areálu tamního letního kina, má také jednu novinku. Tou je připravovaný recyklační bazar „Něco za něco". Funguje na vzájemné výměně vlastního nepoužívaného zdravého oblečení za kus, který je z nějakého důvodu nepotřebný druhému. Trhy jsou příležitost, jak se potkat s přáteli u teplého punče a zároveň si obstarat vánoční dárky.

Jarmarky jsou dnes i jinde na Třebíčsku. Včera byl slavnostně zahájen jeden z adventních v Nových Syrovicích, kde si i dnes a zítra odpoledne můžete koupit například adventní věnce a svícny či zdobničky a vykrajovačky. Zavítat dnes můžete také do Hrotovic. „Koná se před zámkem od sedmi hodin ráno a pouze dopoledne," informovala tajemnice tamního městského úřadu Dana Růžičková.

Netradiční adventní trh se uskuteční za týden v neděli v Třebíči v malém sálu Fóra. Své vánoční dárky tam budou prodávat uživatelé neziskových organizací. Ke koupi budou předměty, které sami vyrobili.

Vánoce na zámku

Další týden můžete vyrazit například do Jaroměřic nad Rokytnou na Vánoce na zámku. Od 8. do 9. prosince tam můžete navštívit nejen tradiční řemeslný jarmark. V rámci kulturního vystoupí žongléři, divadelníci i hudebníci. Navštívit budete moci i výstavu starožitných hraček. Těsně před Vánocemi je přichystána v Třebíči akce s názvem Vánoční náměstí. Od 18. 20. prosince budou na Karlově náměstí celodenní trhy lidových řemesel.

Ke koupi bude keramika, šperky z různých materiálů, dřevěné hračky a výrobky do kuchyně, proutěné zboží, vánoční ozdoby, dekorace, medovina, perníčky a řada dalších věcí. „Zajištěno je i občerstvení a každý den čerstvé zabijačkové speciality," řekla Jana Kutílková z MKS Třebíč. Ve středu a ve čtvrtek od 16 hodin bude kulturní program.