Prezentace nazvaná Výchova šlechticů v Čechách má být jedním z hlavních lákadel letošní sezony v jaroměřickém zámku. Uvedl to jeho kastelán Radim Petr.

„Šlechtic se učil doma a měl své učitele,“ přibližuje základy šlechtické výchovy Petr. Spektrum takové výchovy bylo velmi rozmanité, což potvrzují předměty připravené v pěti místnostech prohlídkové trasy B. Vedle sebe zde tak jsou dětská brnění, mořeplavecké pomůcky i předlohy pro vyšívání, které využívaly mladé aristokratky. Nechybí samozřejmě ani učebnice a učební pomůcky, které měly připravit mladé šlechtice na kariéru ve státních službách, armádě či církvi. Budoucím šlechtičnám pak sloužily modely kuchyní. Exponáty na výstavu byly zapůjčeny z několika zámků a muzei v Česku. Hlavním cílem výstavy je ukázat jaké bylo dětství a mládí potomků majitelů jaroměřického zámku.

Výstava bude jedním z lákadel třetího ročníků rozšířených školních výletů, které zde pořádají ve druhé polovině června. Děti na nich postupně uvidí divadelní představení, projdou výstavu a budou si moci v dílnách vyzkoušet některé praktické činnosti. Nakonec zamíří do místního parku a zásobní zahrady, kde uvidí, jak se pěstovaly potraviny i květiny pro šlechtické stoly.

Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou patří k nejnavštěvovanějších na Vysočině. Loni tam zavítalo 34 979 lidí.