Letošní ročník je ve znamení hned několika změn. Jednak se změnil název na Židovský festival. Druhá je na postu patrona. Tím se pro letošní ročník i pro ty příští stává spisovatel, herec a režisér Arnošt Goldflam. „ Oslovili jsme Arnošta Godflama a ten ochotně a s velkým potěšením naši nabídku přijal,“ uvedl pracovník vztahů k veřejnosti Městského kulturního střediska František Jůza.

Tří denní maratón odstartuje v pátek slavnostní vernisáž výstavy s názvem Neztratit víru v člověka – Protektorát očima židovských dětí, kterou pořadatelům zapůjčilo pražské Židovské muzeum.

Další novinkou je divadelní představení. Hru Skvrny na slunci napsal jako detektivní drama slovenský spisovatel a režisér Leopold Lahola. Do divadla Pasáž ji v režijním nastudování René Přibila přiváží pražské Divadlo Pod Palmovkou.

„Překvapením, o které se rozšíří původně plánovaný program, bude izraelská zpěvačka Talya G. A Solan s The Israel Ethnic Ensemble. Jde o naprostou špičku v oblasti etna a folklóru a v České republice toto uskupení odehraje jen několik málo koncertu. V dalších dnech stojí za zmínku vystoupení houslisty Sashy Shonerta s klavíristkou Natalí Shonertovou a třebíčskou rodačkou a zpěvačkou Věrou Nerušilovou. Přijede i Lilian Malkina nebo Achab Haidler. Nebudou chybět filmová představení, besedy a autorská čtení,“ uvedl Jůza.

Židovský festival začíná 1. srpna v 16 hodin v Zadní Synagoze, vstupné na celý den činí sto korun.