Třebíčský básník Miroslav Koupil (loni v březnu oslavil 60. narozeniny) patří k těm, kteří dosud posílají (nebo osobně doručují) své originální novoročenky. Zabývá se psaním kaligramů, morseogramů (což jsou kaligramy psané morseovkou), nonsensovou a experimentální poezií. V tomto druhu literární a literárně-grafické tvorby náleží již řadu let k čelným současným českým umělcům.

Koupilova novoročenka pro právě načatý nový rok 2017 je sešitkem formátu A6, obsahujícím na čtyřech tiskových stranách tři nonsensové básně, a dvě další jako bonus v podobě přílepku na třetí straně obálky. Podle názvu první básně má titul celý sešitek: Pokojná žádost o pokoj. K tomu je doplněna informace: třebíčské nonsensové péefko 2017 (pro veselé i smutné chvíle). Zde je text titulní básně Pokojná žádost o pokoj, jejíž syžet, myšlenkový pohyb a slovní vyjádření jsou ryzím literárním činem (obdobnou originalitu vykazují i básně další):

Pokojovice 1. dubna na apríla/ Pokojně žádám, dejte mi pokoj/ Nechci zrovna svatý pokoj/ Stačí docela obyčejný pokoj/ Pokoj třeba i jen tak naoko/ Pokoj, kde odpočinu v pokoji/ a budu mít od všech svatých pokoj/ Férově píšu: nechám vás na pokoji/ když mi dáte pokoj/ Pokoj, kde se pokojně jí a kojí/ Tam naleznu svůj svatý pokoj/ Dejte mi pokoj, pokojně žádám/ Pokoj s vámi/ Pokoj i s vámi/ vaše pokojská.

JAN DOČEKAL