„O tom je hudba,“ usmívá se dramaturg festivalu Michal Schmidt. Čekat prý lze sérii Křesťanových nezapomenutelných písní, Dylanovek, bluegrassové klasiky, něco Dire Straits a rockovou atmosféričnost Pavlíčkova kytarového mistrovství. Ale kdo ví, čeho dalšího se od nečekaného spojení nadějeme.

Do Náměště nad Oslavou v týdnu od 28. července od 4. srpna přijede ze Slovenska také další legenda, zpěvák, skladatel a hudebník Pavol Hammel. Tentokrát ne s Prúdy, ale s česko-slovenskou skupinou, která mu pomáhala natáčet poslední album Z pekla šťastie. Pavol Hammel za svoji šedesátiletou kariéru natočil čtyřicítku desek a napsal desítky hitů. Namátkou připomeňme Zvonky zvoňte, Učiteľka tanca či Medulienka.

Sedmdesátiny oslaví na festivalu houslový divous a skladatel Jan Hrubý. Přát mu bude plejáda gratulantů: Michal Prokop, Luboš Andršt, Vladimír Merta, Ondřej Fencl, hráč na keltskou harfu Sean Barry a pugét za všechny zřejmě předá dcera Andrea.

Ilustrační snímek
Čekárnu, ve které zeje díra po tragické nehodě, místní při brigádě zbourají

Pravidelným hostem festivalů na Třebíčsku je swingový big band Melody Makers, vedený zpěvákem a entertainerem Ondřejem Havelkou. Vedle Folkových prázdnin je i na play listu multikulturního festivalu Zámostí o prvním červnovém víkendu.

Náměšťský festival si oblíbil známý herec Vladimír Javorský. Přijíždí sem pravidelně jako host, letos vystoupí na pódiu jako hráč na ukulele s kapelou známého karikaturisty a autora kreslených vtipů Mirka Kemela. Skupina má na repertoáru svérázné městské šansony.

Radost jistě mnohým udělá návrat Spirituál Kvintetu, souboru s osmapadesátiletou kariérou, patřícímu k základním kamenům české hudební historie.

Českou a slovenskou hudební scénu budou ve městě nad Oslavou zastupovat ještě herečka a zpěvačka Szidi Tobias či moravským lidovým repertoárem okouzlená Jitka Šuranská. Ne pro každého asi bude projekt muzikanta Jakuba Königa Zvíře jménem podzim. Naopak zajímavě zní další širšímu publiku méně známá skupina, Pátí na světě.