TŘEBÍČSKO

Mikulášský odběr
Kdy: úterý 5. prosince od 6.00 do 13.00
Kde: Třebíč, odběrové středisko Třebíč pro dárce krve
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Darování naopak. Akce pro velké zlobivce, zájemci budou moci darovat krev při speciální příležitosti. Půjde o oblíbený mikulášský odběr v kostýmech čerta, anděla i Mikuláše. Mimo odběrů provede čertice nebo anděl i obdarování dárců. Po básničce dostanou odvážlivci nadílku.

Zdroj: Marie Ovčáčková

Mikulášská nadílka
Kdy: úterý 5. prosince od 16.30
Kde: Třebíč, Karlovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Divadelní spolek Ampulka v Třebíči zve na mikulášskou nadílku a pohádku. Představení pro zájemce začíná na Karlově náměstí v půl páté a vstupné je zdarma. O den později mohou přijít zájemci na adventní jarmark do budovy radnice. A to v čase od 10.00 do 16.00. Budou se zde prodávat dárky, které vyrobili uživatelé sociálních služeb.

Nedávný Krampuslauf Okříšky 2023.
Tipy na víkend na Třebíčsku. Krampus projdou Budějovicemi, festival je v Laguně

JIHLAVSKO

Peklo a nebe na hradě
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00 do 19.00
Kde: Polná, hrad
Za kolik: vstupné pro děti od tří let 50 korun
Proč přijít: Kdo si nechce pustit čertovskou družinu domů, může za nimi přijít na polenský hrad. Pokud projdete audiencí Peklem přes Lucifera, pustí čerti do Nebe k Mikuláši a andělé dětem přinesou nadílku. Dárkem bude pexeso s obrázky Františka Vacka a teplý punč. Drobné občerstvení bude. Rodiče mohou s sebou vzít balíček, který pak Mikuláš dětem předá.

Zdroj: Deník/Pavel Podešva

Čert a Káča s nadílkou
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00
Kde: Třešť, malý sál kulturního domu
Za kolik: vstupné 30 korun
Proč přijít: Třeštští loutkaři uvedou loutkovou pohádku s mikulášskou nadílkou pro děti s názvem Čert a Káča. Akce se koná v kulturním domě v úterý od čtyř hodin odpoledne. Bude pouze jedno představení na malém sále s kapacitou 65 míst, vhodné předem rezervovat.

Mikulášský rej
Kdy: úterý 5. prosince od 17.00
Kde: Třešť, sokolský dům
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Mikulášský rej je na programu v Sokolské domě v Třešti v úterý od pěti hodin odpoledne. Návštěvníci si budou moci užít soutěže pro děti, příchod svatého Mikuláše i s družinou a nadílkou a dalšími aktivitami. Občerstvení bude zajištěno.

Krampusové a ďábelská vozidla na nedávném průvodu v Polné.
Tipy na víkend na Jihlavsku. Peklo nastane v Krahulčí, budou i Ladovy Vánoce

ŽĎÁRSKO

Mikulášské čertohrátky
Kdy: úterý 5. prosince od 15.00 do 18.00
Kde: Nové Město na Moravě, Horácké muzeum a Horácká galerie
Proč přijít: V podvečer 5. prosince se muzeum promění v nebe, bude tu připravena také andělská dílna od DDM. V Horácké galerii se otevře vstup do pekla a na Vratislavově náměstí pan starosta nalije svařák. Nebude chybět ani opékání párků a fotokoutek před muzeem.

Zdroj: Deník/ Ondřej Švára

Mikuláš v muzeu
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00 do 19.30
Kde: Žďár nad Sázavou, Regionální muzeum
Za kolik: vstupné 50/30 korun
Proč přijít: V Moučkově domě mohou děti potkat Mikuláše, anděla a hodného čerta. Dětem povypráví příběhy o tom, proč někde naděluje Mikuláš a jinde Santa Claus. Družina ukáže dětem kouzelný obchůdek, ve kterém Mikuláš sháněl dárky prababičkám a pradědečkům a nakonec ti pozorní dostanou odměnu. Nutné se objednávat na čísle: 776372155. Možnost donést pro své děti balíčky, které pak dostanou od Mikuláše.

Rozsvícení stromu v Novém Městě na Moravě.
Tipy na rozsvícení vánočních stromů na Žďársku. Víme, kdy se rozzáří u vás

PELHŘIMOVSKO

Peklo v Horní Cerekvi
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00
Kde: Horní Cerekev, náměstí T.G.M.
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Peklo vypukne v úterý v Horní Cerekvi na náměstí. Pro ty, kteří chtějí dostat balíček s mikulášskou nadílkou, je nutná rezervace na emailu: peklohornicerekev@gmail.com nebo 604109876. A pro méně odvážné, peklo a nebe jsou dvě oddělené stanoviště a není podmínkou navštívit obě. Oplocené peklo bude možné sledovat pouze z dálky.

Zdroj: Deník/ Vilém Doležal

Mikuláš přijede autobusem
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00 do 19.00
Kde: Pelhřimov, Masarykovo náměstí u stromečku
Proč přijít: Děti a další zájemci se mohou v úterý odpoledne potkat s Mikulášem a jeho pomocníky u vánočního stromu na pelhřimovském náměstí. Mikuláš přijede speciálním vánočním autobusem, do kterého mohou lidé přinést v krabici od bot dárky pro rodiny v nouzi. Autobus jim je pak odveze. Lidé budou moci navštívit také vánoční dvorek na Hrnčířské ulici Hodina H, kde mohou děti vhodit svá přání Ježíškovi do vánoční schránky.

Mikulášská merenda
Kdy: pondělí 4. prosince od 16.30
Kde: Pacov, sokolovna
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Rodinné centrum Sovička Pacov a město zvou kamarády na zábavný program. Jaké by to bylo kdyby chyběla čertovská diskotéka plná písniček, her a soutěží? Nic z toho na této akci chybět nebude, přijede i svatý Mikuláš, andělé a bude také pravé peklo s čerty.

Zdroj: Archiv pořadatelů
Skupina Krampus Vodňany jezdí v maskách bavit lidi nejen po celé republice.
Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Krampus ovládnou Počátky, tvoření je v Cerekvi

HAVLÍČKOBRODSKO

Tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů
Kdy: úterý 5. prosince od 16.00
Kde: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Tradiční slet mikulášské družiny bude v úterý v Havlíčkově Brodě. Peklo v podzemí na Svatovojtěšské ulici se otevírá ve čtyři odpoledne a zavírá v šest večer. Peklo pod lékárnou bude mít otevřeno od pěti do sedmi. Ve čtyři zazní koledy a vánoční písně v podání Havlíčkobrodské dvanáctky pod vedením Zbyňka Paličky a v pět začíná zábavný program pro děti v režii Hitrádia Vysočina.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Čertovsko-mikulášský rej
Kdy: úterý 5. prosince od 17.00 do 19.00
Kde: Herálec, budova OÚ
Za kolik: vstupné volné
Proč přijít: Čertovsko-mikulášský rej se koná v Herálci na Havlíčkobrodsku. Peklo bude otevřeno od pěti do sedmi hodin večer v budově obecního úřadu. Z peklíčka povede stezka ke kostelíčku po vyznačené trase. Součástí bude i nadílka od pekelné chásky a Mikuláše u kostela. Možno donést nadílku pro hříšníky ke škole po čtvrté hodině odpoledne a viditelně podepsat.

Mikuláš na hradě
Kdy: úterý 5. prosince od 16.30 do 18.00
Kde: Ledeč nad Sázavou, hrad
Za kolik: vstupné 50 korun na osobu
Proč přijít: V Ledči nad Sázavou bude Mikuláš na hradě. Na zájemce, kteří se přijdou na ledečský hrad pobavit, čekají soutěže s čerty i anděly. Nebude chybět nějaká ta odměna.

Vánoční výzdoba ve Světlé nad Sázavou.
Tipy na víkend na Havlíčkobrodsku. Jízdy kočárem ve Světlé, svíčky v Habrech