Třiaosmdesátiletý František Mertl žije od roku 1958 v jižní Francii a patří mezi nemnoho českých malířů, kteří se výrazně prosadili na světové výtvarné scéně. Osobně se znal s Pablem Picassem, Marcem Chagallem, přátelil se se spisovatelem Grahamem Greenem. Přes svoji proslulost vlastní stálou expozici dosud nemá. První vzniká v jeho rodné Třebíči.

„Nabídl, že Třebíči věnuje část svého díla podle svého vlastního výběru. Podmínkou je, aby díla byla veřejně vystavena v prostorách, které mají určité kvality. Dva roky jsme hledali vhodný prostor," popsal starosta města Pavel Heřman.

Vhodné prostory se našly překvapivě přímo na náměstí, v Národním domě, kde sídlí městské kulturní středisko. Dosud nevyužité místnosti se nachází pod pódiem a vchází se do nich ze dvora. „Prostor má plochu 200 metrů čtverečných, je industriální, technický a členitý. Měla jsem tajný záměr vytvořit tam jazzový klub, byla to ale vize do daleké budoucnosti. Okamžitě mne napadlo, že pro galerii bude vhodný," popsala ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

Mistr je nadšený

Tento týden si Mistr Franta prostory osobně prohlédl. A byl prý nadšený. „Závěr byl takový, že se mu prostory velmi líbí. Podepsali jsme deklaraci, že my galerii vybudujeme a on ji naplní svými díly," dodal starosta Heřman.

Galerie by měla otevřít do roka a do dne, na podzim příštího roku. Vyřešit a vybudovat se do té doby bude muset vytápění a osvětlení. „Galerii budeme provozovat bez dalších nákladů, protože je v domě, kde sídlí, i informační centrum," poznamenala Jaromíra Hanáčková a přidala dal-ší výhodu, kterou umístění ga-lerie v Národním domě má.

V nejbližších měsících se ve stejném objektu začne budovat Tourist Point pro návštěvníky města. Dvůr a vchod do galerie se tím promění k lepšímu. „Bude krásně zkultivovaný a připravený pro turisty, vytvoříme multifunkční centrum, vše do sebe pěkně zapadá," zmínila ředitelka.

Životní osudy třebíčského rodáka Františka Mertla jsou pestré. K odchodu z České republiky jej přiměl nekrásnější lidský cit. Odešel za svou láskou. Zamiloval se do Fracouzky, a protože tehdejší režim svazku s ženou z imperialistické ciziny nepřál, musel za ní odejít. Zakotvil v jižní Francii. Díky své nezměrné pracovitosti a píli se vypracoval na jednoho z nejuznávanějších světových výtvarníků. Je zastoupený v nejvýznamnějších světových galeriích.

Tvoří dodnes, i ve svém úctyhodném věku. „Když Mistr procházel budoucí galerií a viděl vysoké stěny kolem, hovořil, že by rád vytvořil nějaká další díla přímo pro Třebíč. Bylo vidět jeho entuziasmus, který je ve věku 83 roků naprosto ojedinělý. Jeho chuť do toho jít," zmínila Jaromíra Hanáčková.

Motto Mistra Franty je jasně srozumitelné: „Na co jsou díla v depozitáři, kde se na ně bude prášit. Chci, aby byla přístupná lidem." Vedení města považuje umělcovo rozhodnutí pro Třebíč za velkou čest. Ocení je možná až další generace.