Její zahájení proběhlo v první den Třebíčského židovského festivalu a potrvá do 17. srpna. „Výstavu nám zapůjčilo Židovské muzeum v Praze. Jsou to autentické vzpomínky na nejtěžší období historie, dobu války, holocaustu. Expozice přibližuje příběhy dětí, které okusili nacistickou perzekuci,“ uvedl pracovník Městského kulturního střediska František Jůza.

Dvacet hnědých panelů s černobílými fotografiemi mapuje období od roku 1938 do konce války. Je na nich zachycen osud šesti židovských dětí. Dětí, kterým na začátku války bylo pouhých šest let. Jejich osud se začal psát někde jinde, někým jiným. Vše odstartoval tzv. Norimberský zákon, který byl po obsazení republiky nacisty tvrdě uplatňován i na našem území. Davidova hvězda na šatech bylo to „nejmenší zlo“, které je potkalo.

„Moji kamarádi a kamarádky postupně mizeli, abych je už nikdy neviděla,“ napsala jedna z šestice dětí Růžena Blechová, která část svého dětství prožila v Terezíně a ghetto přežila. „Konkrétní osudy jednotlivých židovských rodin a dětí mají zejména mladým lidem přiblížit nejednoduchou dobu holocaustu a pohledem tehdejších vrstevníků různé aspekty života Židů v Protektorátu Čechy a Morava,“ dodal Jůza. Výstavu můžete navštívit do 17. srpna denně od 10 do 12 hodin a mezi 13. a 17. hodinou.