Slavnosti se konají na Podzámecké nivě 17. a 18. srpna a Třebíčané na nich oslaví čtvrté výročí zápisu památek na seznam světového dědictví UNESCO. Už loni ale zaznívaly hlasy, které volaly po změně dramaturgie této akce.

„I já jsem chtěla, aby byl program jiný,“ připustila ředitelka Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) Hana Štěpničková. „Ale za ty tři měsíce, co tu jsem (na jaře vystřídala na ředitelském postu Jaromíru Hanáčkovou, pozn. red.), jsem to všechno nemohla stihnout. Nový program už jsem sice měla na stole, ale než šít horkou jehlou a nekvalitně, to raději ještě letos pojedeme podle osvědčeného scénáře,“ dodala.

Na co se tedy mohou návštěvníci dvoudenních slavností těšit?

Na středověké městečko, vystoupení šermířů, dobových muzikantů a tanečníků oblečených do historických kostýmů, na trhovce prodávající originální řemeslné výrobky i středověký průvod. Na pódiu zahraje v pátek i v sobotu večer pestrá směs hudebníků, zazní cimbál, blues i rock. Vystoupí také revivalové kapely.

Nejen Středověké slavnosti města Třebíče čeká od příštího roku změna. Některé kulturní akce dostanou jiný název, například Bramborobraní. Jiné zmizí úplně, nové zase přibudou. „Chceme, aby kultura tady dostala nový šmrnc a drive,“ vyjádřila se ředitelka Štěpničková.