„Už celou řadu let spolupracujeme s Vídeňským vokálním sborem a jeho sbormistrem Manfredem Linsbauerem. Pravidelně se účastníme mezinárodní přehlídky pěveckých sborů Musica sacra bez hranic, a právě díky našemu působení v tomto projektu se nám podařilo domluvit jedinečné vystoupení tohoto, na Ukrajině velice známého a mnohokrát oceněného, sboru,“ řekl Ladislav Šabacký, vedoucí jaroměřického chrámového sboru.
Komorní sbor Gloria vznikl v roce 1990 jako ryze amatérské těleso. Prvním uměleckým vedoucím a dirigentem v jedné osobě se stal Volodymyr Syvokhip. Sbor vede i nyní. Syvokhip svou profesionalitou dovedl sbor k mistrovské interpretaci, a to nejen ukrajinské církevní hudby, i když ta tvoří stěžejní část repertoáru.
Gloria si jako jeden z prvních sborů na Ukrajině vytkl za cíl oživit církevní hudbu ukrajinských autorů 17. a 18. století, na tento repertoár navazuje sbor skladbami 19. století. Jedná se o hudbu, která byla za éry Sovětského svazu de facto zapovězena. Sbor Gloria ale interpretuje i díla známých autorů světové sborové hudby jako je Bach, Mozart nebo Vivaldi.
Pouze jeden den, jen jediný koncert
V Jaroměřicích zazní méně známé skladby ukrajinských autorů. „Jde o církevní pravoslavnou hudbu, která je od té naší odlišná. A nejen stylově, ale zvláště interpretačně. Jejich hlasový rejstřík je obdivuhodný. Jsou schopni zpívat i osmihlasně od nejhlubších tónů po nejvyšší,“ vylíčil Ladislav Šabacký.
Smíšený komorní sbor Gloria čítá téměř třicet členů, tvoří jej především mladí lidé. Do České republiky zavítá pouze na jeden den a jen na jedno vystoupení. Do Jaroměřic sboristé přijedou 7. května z rakouské Vídně, kde jej čeká vystoupení s Vídeňským vokálním sborem.
V Česku si poté členové sboru prohlédnou hrad Bítov nad Vranovskou přehradou a po návštěvě jaroměřického zámku vystoupí od 17 hodin v chrámu svaté Markéty. Vstup na jejich koncert je volný.