„Těch výstav bylo hned několik. V prostorách našeho muzea je to v pořadí druhá. V roce 2004 proběhla první a byla výhradně zaměřena na dobu císaře Napoleona. Stávající expozice je průřezem celé jeho bezesporu obdivuhodné tvorby,“ sdělil vedoucí moravsko – budějovické pobočky Muzea Vysočiny Václav Kovář.


Není snad nikoho, v Moravských Budějovicích, kdo by při vyslovení jména Bohuslava Strnada přemýšlel o koho jde. Do srdcí místních se zapsal jako erudovaný znalec historie, neúnavný organizátor poznávacích zájezdů, kreslíř a ilustrátor budějovického zpravodaje a především jako vychovatel v Domě dětí a mládeže Budík, ve kterém působí už více jak deset let. Byl to právě on, kdo založil šermířský kroužek Milites a ukázal mladým, že historie nejsou jen na hony vzdálené letopočty.


Na probíhající výstavě je kromě jeho perokreseb, na kterých zdokumentoval podoby českých hradů podle historických dokumentů, k vidění i jeho rytířská zbroj, jež si sám vyrobil. Jako rytíř dosáhl hodnosti moravského hejtmana.


„Jako vůbec první v Moravských Budějovicích zorganizoval rekonstrukci historické bitvy u Jackova, kterou tehdy shlédlo na dva a půl tisíce návštěvníků.Založil dodnes trvající tradici poznávacích zájezdů Putování po stopách dějin naší vlasti do míst, která sám navštívil. Ke všem pak vlastnoručně vyrobil brožury plné zajímavých informací, jež doplnil svými kouzelnými perokresbami. Zabýval se i heraldikou a stal se na dlouhá léta scénografem budějovických ochotníků,“ vyjmenovala široký záběr Strnadových aktivit Libuše Formanová z Domu dětí a mládeže Budík v Moravských Budějovicích.


Na slavnostní vernisáž, která proběhla v pátek večer přišli nejen obyvatelé Budějovic, ale i hosté ze všech koutů republiky. Výstava kreseb Bohuslava „Bojdy“ Strnada bude v prostorách Muzea řemesel v Moravských Budějovicích k vidění do 15. srpna.