Do šestého ročníku se opět zapojily i základní a střední školy na Třebíčsku, celkově pak 709 vzdělávacích zařízení ze 440 měst a obcí.


„Slavnostní zahájení proběhlo 1. listopadu v pražském kině Světozor,“ informoval ředitel projektu Karel Strachota. Tento zajímavý projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. „Příběhy bezpráví mají již svoje stálé místo ve školním roce na stovkách škol. Z reakcí žáků, pedagogů i z různých dotazníkových šetření je zřejmé, že je považují za dobrou příležitost, jak se blíže seznámit s naší nedávnou minulostí,“ vysvětlil důvod vzniku ředitel projektu.

V letošní nabídce je celkem šest filmů čtyři z nich pocházejí z dílny Olgy Sommerové a nesou společný titul Ztracená duše národa.

„Je nám ctí, že můžeme při dnešní projekci filmu Ztráta tradice Olgy Sommerové pobesedovat s Bohumilem Louckým, který je nejen jaroměřickým rodákem, ale i jedním z hlavních hrdinů celého příběhu. A právě Bohumila Louckého žáci naší školy nominovali na Cenu Příběhu bezpráví,“ sdělila učitelka Hana Jandová.

Díky tomuto projektu se školáci a studenti budou moci seznámit a pobesedovat s lidmi, pro které totalita není vzdáleným pojmem, ale tvrdou zkušeností z doby, kdy si nebyli jisti ani vlastním stínem. Mezi jinými hosty do Třebíče, díky nadaci Člověk v tísni, zavítá stříbrný olympionik a vynikající hokejista Augustin Bubník.

Termíny projekcí ve školách

Úterý 9. listopadu
ZŠ Otokara Březiny Jaroměřice nad Rokytnou, Ztráta tradice, host – Bohumil Loucký
Středa 10. listopadu
Gymnázium Třebíč, Postavení mimo hru, host – Jaroslav Pavlů, Richard Farda
Čtvrtek 11. listopadu
ZŠ Jemnice, host – Jana Jánská
Úterý 23. listopadu
Soukromá střední škola a Střední odborné učiliště Třebíč, Ztráta tradice
host – Leszek Cieslak
ZŠ Benešova Třebíč, Postavení mimo hru, host – Augustin Bubník
Středa 24. listopadu
Střední škola stavební Třebíč, Postavení mimo hru, host – RNDr. Jan Karas
Gymnázium a Střední odborná škola Moravské Budějovice
Postavení mimo hru, host – František Vlk