Majiteli a řediteli Divadla Na Jezerce v jedné osobě, Janu Hrušínskému, se povedl husarský kousek. Ke spolupráci na tomto známém románu přemluvil Juraje Herze. Tomu se do divadelního zpracování příliš nechtělo. Před třiceti pěti lety převedl Havlíčkův román mistrně do filmové podoby a do hlavních rolí tehdy obsadil vynikající Ivu Janžurovou coby Štěpu a Petra Čepka, který ztvárnil Pavla Malinu.

Přesto se nechal přemluvit a Divadlo Na Jezerce získalo do svého repertoáru další trhák. Hra měla premiéru v listopadu roku 2006 a od té doby patří k jednomu z nejnavštěvovanějších představení.

V hlavních rolích se představí Barbora Hrzánová a Radek Holub

Šťastnou ruku měl při výběru hlavních představitelů Juraj Herz i na podruhé. Divákům se představí Barbora Hrzánová a Radek Holub.

Tragický příběh Štěpy přenese diváky do přelomu minulého století. Štěpa, která už nepatří k nejmladším se rozhodla provdat za svého bratrance Pavla Malinu. Toho vždy obdivovala a milovala. Jejím rodičům se sňatek nelíbí, vědí, že nejde o ni, ale o její peníze.

Nemalé věno má zachránit nápadníkův statek od krachu. Ani pro Štěpu, jak se později ukáže, není sňatek výhrou. Její vyvolený následkem bujarého života si z armády přivezl pohlavní nemoc, která se postupně projeví na jeho intelektu i chování.