Nejočekávanější film Terryho Gilliama se stal nejočekávanějším až poté, co předčasně zemřel Heath Ledger, představitel jedné z hlavních rolí.


Americký režisér již dříve vstoupil do povědomí diváků svým předchozím snímkem Kletba bratří Grimmů, a také tím, že jeho projekty doprovází vskutku neuvěřitelná smůla.


Ta se mu nevyhnula ani při natáčení Imaginária, kdy byl po smrti Ledgera nucen narychlo přepsat scénář a do jeho role obsadit hvězdnou trojici: Johnny Depp, Colin Farrell a Jude Law. Tahle náhlá změna filmu rozhodně neuškodila, právě naopak.


Colin Farrell, Johnny Depp i Jude Law se do role dokázali vžít téměř stejně jako samotný Heath Ledger, ale přesto do ní každý dává něco svého, něco odlišného. Nicméně místy kvůli tomu snímek působí roztříštěně, nesouvisle.


Co se týče Ledgerova hraní, to je stejně skvělé a geniální, jako v Temném rytíři. Divák se neubrání otázce, co všechno mohl tento nadaný herec ještě předvést, když se s každým dalším filmem tak neuvěřitelně zlepšoval.


Příběh je doprovázený jemnými houslovými melodiemi navozujícími atmosféru kočovných divadelníků, kteří se v dnešní době jeví jako z jiného času.


Nesmrtelný doktor Parnassus, jenž se svým koňmi taženým vozem, liliputem, hercem a šestnáctiletou dcerou putuje po Británii, tak vážně vypadá. Vše se však změní, když najdou a zachrání tajemného muže. Ten jim totiž odhalí, že pro fantazii a sny se najde prostor v každé době, jen je musí umět prodat i modernímu publiku.


Pestrá představivost režiséra Terryho Gilliama působí kontrastně s odvrácenou tváří současného Londýna, ale přesto jste ochotni uvěřit, že fantastický svět za kouzelným zrcadlem dr. Parnasse doopravdy existuje. Pokud ne na stříbrném plátně, tak alespoň ve vaší fantazii.

Radek Blažek