Nezvalovu Třebíč odstartovala páteční Noc s Vítězslavem Nezvalem. Na zahajovacím večeru festivalu v knihovně se mimo jiné vyhlašovaly výsledky celostátní literární soutěže. V ní uspěla také devatenáctiletá třebíčská básnířka Iveta Žákovská, která v kategorii od 12 do 19 let obsadila třetí místo.

Festival se však neschovává jenom za zdmi knihovny. O tom, že poezie má své místo i v jinak rušném centru města, se mohl přesvědčit každý, kdo přišel v sobotu dopoledne na Karlovo náměstí. Tam se totiž konalo Nezvalování.

Na náměstí zazněl Nezvalův Edison

„Bylo tu však něco krásného co drtí / odvaha a radost / z života a smrti," recitovalo přímo na náměstí několik desítek lidí část Nezvalova Edisona. Další verše na ně doslova vypadávaly na každém kroku. Součástí prvních dvou dnů Nezvalovy Třebíče byla totiž také akce nazvaná Guerilla poetring. Jde o projekt třebíčské básnířky Blanky Fišerové. „Lidé mohou básně vyvěšovat na různá veřejná místa po celém městě, kde si je někdo jiný může přečíst a pokud se mu zalíbí, může si je případně i odnést," vysvětlila ředitelka třebíčské knihovny Marie Dočkalová.

Básní vyvěšených jenom v centru města byly desítky. Na ty u sochy Cyrila a Metoděje otitulované „Jsme vaše básně. Rozvažte, zda si nás nerozvázat?" narazíte ještě dnes, jiné si lidé odnášeli domů už v sobotu. Báseň s sebou si vzala i Marie Krejčová. „Je to perfektní, moc hezká akce. Mám ráda básně Vítězslava Nezvala a poezii vůbec. O Nezvalovi jsme se v šedesátém osmém roce učili na střední ekonomické škole, to už je doba," usmívala se důchodkyně, která dříve také skládala vlastní verše. „Různé výtvory jsem si psala pro sebe, nikde jsem je nezveřejňovala. Ale jedna básnička mi v Jiskře vyšla."

Básnili i školáci

Guerilla poetring nelákala pouze dospělé milovníky poezie. Pouličního básnění se v pátek zúčastnili také školáci z několika základních a středních škol. Nezvalovu múzu popsanou básníkovými verši přinesly na Karlovo náměstí děti ze třídy 3.A základní školy Na Kopcích. „Z Nezvalovy knížky Anička skřítek a Slaměný Hubert jsme vybrali básničky a vyrobili si múzu. Děti si básničky zvolily z knížky samy podle toho, jak se jim líbily," podotkla třídní učitelka Klára Pavlasová.

Básnění se zúčastnila celá její třída, děti prý mají poezii rády a veršované vzkazy si píší běžně. Někteří s vlastními verši přispěli i na múzu, říkanku nazvanou Verunka plakala si připravila osmiletá Nela.

Účast na sobotním Nezvalování i páteční akci pro školy si v knihovně chválili. „Máme radost, že se zapojilo hodně škol, že si udělali dopoledne čas, přišli a měli nějaký nápad," řekla knihovnice Eva Bazalová.

Program festivalu najdete na www.nezvalovatrebic.cz.