Opět přijede řada výjimečných světových muzikantů, mnozí z nich vystoupí v České republice poprvé. Jména nezasvěceným mnoho neřeknou. Festivalový dramaturg Michal Schmidt ovšem málokdy sáhne vedle. Folkové prázdniny tak i letos navštíví skvosty britské folkové scény. Poprvé se u nás představí vlámský akustický kvintet WÖR, který hudbu z 18. století posílá dál s příměsí jazzu, folku a irské melodičnosti. A to není zdaleka vše.

„Těžko někoho vyzdvihnout, jako takzvaní headlineři by mohly figurovat všechny kapely,“ komentuje svůj výběr Michal Schmidt.

Festival úvodním společným koncertem otevřou polská skupina Vołosi a maďarský houslista Félix Lajkó. O závěr se postará další výbušná skupina z Polska Tęgie Chłopy, reprezentující tradiční taneční hudbu z regionu.

Ze Skotska do Náměště přicestují dvě instrumentálně excelentní kapely, Talisk a Rura. Na programu je i dvojice italských zpěváků a hudebníků Ilaria Graziano & Francesco Forni nebo šestice zpěváků San Salvador, která se stala naprosto nečekaným šokem loňského veletrhu Womex.

O jeden z večerních koncertů se postará proslulý kubánský jazzový klavírista Omar Sosa. S ním vystoupí zpívající hráč na koru Seckou Keita ze Senegalu a venezuelský perkusista Gustavo Ovalles.

V jiný den bude znít autenticky syrový gospel Como Mamas od břehu Mississippi.

Těšit se také můžete na Ženský a mužský sbor z Kudlovic, který pod vedením Jitky Šuranské a Stanislava Gabriela chystá na Folkovky zcela speciální koncert.

Záruku nepochybné hudební krásy dopředu poskytuje festivalový projekt Harfy nad Oslavou, v němž se setkají tři mimořádné osobnosti: Catrin Finch z Walesu, senegalský hráč na koru Seckou Keita a Kolumbijec Edmar Castañeda.

A na programu je i jeden zcela výjimečný projekt. „Mezi největší události posledních let patří album Yiddish Glory, nominované dokonce na Grammy. Židovské písně z druhé světové války a holocaustu zvonící vzdorem, krutou pomstou, láskou, nadějí a humorem, o kterých se svět neměl nikdy dozvědět v ukrajinském archívu nedávno objevila kanadská historička Anna Shternshis a do albové a koncertní podoby je s mezinárodní sestavou hvězdných hudebníků uvedl producent Dan Rosenberg,“ popsal Michal Schmidt.