O existenci nástěnných maleb na zámku se vědělo. Motivy mořských panen jsou však překvapením. „Při čištění horní omítky se nám sgrafita objevila ve větších částech,“ popisuje nález stavbyvedoucí Jaroslav Šlouf. Zámek byl totiž za renesance tímto způsobem vyzdoben celý, i zvenčí. Při barokních přestavbách však došlo k zaomítání sgrafit.
Plošné odkrytí a restaurování celé sgrafitové výzdoby se však dnes neplánuje. Bylo by to finančně neúnosné. Pouze na jednom nebo dvou místech se mořské panny zachovají jako zajímavost a ukázka původní výzdoby. Podle památkářů je smyslem rekonstrukce zámku navrácení historicky věrné podoby. Renesance byla jen jednou z vývojových etap. Oprava je proto pojata jako návrat k baroku a klasicismu. Výsledkem bude stav zámku na počátku 19. století. Restaurátorka renesanční sgrafita odborně zakonzervuje, následně se zakryjí novou omítkou.
V areálu zámku sídlilo desítky let zemědělské družstvo. V roce 2000 jej koupila obec s úmyslem zchátralý objekt zrekonstruovat.
Náklady na generální opravu přijdou na 28 milionů, ze kterých zaplatí městys Okříšky 25 státní dotací. Původně se zvažovalo pro využití několik variant, nakonec se zastupitelé rozhodli umístit tam radnici.
„Rekonstrukci završíme v srpnu. V září se tam přestěhujeme,“ nastínil plány starosta Okříšek Josef Kula.
„Dlouhá léta se nevnímalo, že nějaký zámek v Okříškách vůbec existuje,“ zamyslel se Petr Řehořka, jednatel firmy Archatt, která rekonstrukci provádí.
„Už se na zámek v novém těším. Budu tam chodit vyřizovat záležitosti na úřad městyse,“ pochvaluje si jednatřicetiletá obyvatelka Okříšek Markéta Kabátková. Objev maleb s motivy mořských panen ji podobně jako jiné starousedlíky překvapil.