Výstavě v Hrotovicích předcházela stejnojmenná výstava v Literární kavárně v Brně, hrotovická výstava má ovšem komornější charakter, ale i ona představuje část výtvarníkovy tvorby zejména z posledního tvůrčího období. V něm si autor volí jako náměty městské a vesnické ulice, zákoutí s osamocenými stavbami, přírodní scenérie a historické stavby dominující aktuální krajině, kterou je pro malíře zvláště jižní Morava a z blízkého Rakouska především městečko Laa an der Thaya.

Obrazy (oleje na plátně a na kartonu) upoutají návštěvníky na první pohled především svojí výraznou teplou barevností, navozující pozitivní vnímání krajiny. Zaujmou i zajímavými a nečekanými úhly jejího zobrazení. Díla dokládají autorův hluboký citový vztah ke krajině, utvářené přírodou a formované lidským přičiněním. A k prostředí, v němž tvoří a kde hledá inspiraci ke svým obrazům.

Vernisáže výstavy se zúčastnilo kolem tří desítek návštěvníků, na které čekala nejen krásná výstava, ale i milé úvodní slovo autora, jenž v něm přiblížil počátky své tvorby a připomněl umělce, kteří jej oslovili a inspirovali v začátcích jeho výtvarné cesty. Mezi nimi vyzvedl zvláště nizozemského malíře Vincenta van Gogha a biografický film Žízeň po životě.

Úvodní slova umělce byla krátká, leč velmi výstižná a obsažná, sám pak poté odpovídal ochotně na dotazy zájemců z řad návštěvníků a vzpomínal na všechny, kteří ho spojují s nejbližším okolím a s nedalekým městečkem Jaroměřice nad Rokytnou. V užším okruhu prozradil, že se v krátké budoucnosti chystá zpracovat výtvarně zákoutí řeky Rokytné poblíž Jaroměřic nad Rokytnou, které ho oslovilo a které je pro něho velmi inspirující.

O kulturní zpestření vernisáže se zasloužila dvěma varhanními skladbami z italského baroka 17. století varhanistka Michaela Fialová.

Výstava je v Malém sále ZUŠ v Hrotovicích přístupná do 18. března.

JANA BEČKOVÁ