Ani v éře trojrozměrných projekcí, domácích kin a stahování z internetu nechybějí nadšenci, kteří se snaží lidem nabízet neopakovatelnou atmosféru romantického sledování filmů pod rozzářenými hvězdami. Velké amfiteátry, v nichž svého času počítali návštěvníky na tisíce, už sice nefungují, ale přesto budou mít zájemci o tento druh zábavy přes léto na Vysočině řadu možností.

„Snažím se vybírat co nejaktuálnější filmy, aby se měli diváci na co těšit. Nakonec ale vždycky záleží na počasí,“ shrnul Ladislav Polanský, vedoucí letního kina v Krucemburku na Havlíčkobrodsku. Zdejší letní scéna, kde se pod širým nebem promítá už od začátku devadesátých let, je pro tento druh sledování filmů typická a nabízí všechno, co by mělo mít každé správné letní kino – tedy i nezbytný kiosek. Krucemburské kino je oblíbené nejen mezi lidmi z širokého okolí, ale rádi je navštěvují i rekreanti od rybníků Řeka a Velké Dářko.

Na turisty sází i ve Třech Studních na Žďársku. Na červenec je zde připraveno celkem sedmnáct projekcí, v nabídce jsou čtyři loňské filmové novinky. „S návštěvností je to různé, ale zájem určitě je. Někdy snímek sleduje deset, někdy třicet lidí, jindy i padesát. Vzhledem k tomu, že diváci sedí v zastřešeném altánku, promítáme za každého počasí,“ vysvětlil ředitel Hotelu U Loubů David Odehnal.

Na Žďársku chodí lidé již od začátku prázdnin do kina v parku v Dolní Rožínce, od příštího pátku začínají s promítáním i v Bystřici nad Pernštejnem. „Promítá se na stadionu sportovního klubu, začátky představení jsou o půl desáté. Diváci mají k dispozici krytou tribunu, zajištěno je také občerstvení přímo na místě,“ uvedl za organizátory Petr Slabý

Jihlava: Amfiteátr zůstane mrtvý

Promítat se naopak nebude na největším amfiteátru v kraji, v jihlavském lesoparku Heulos. Začátky zdejšího letního kina pamatují lidé jako Filmový festival pracujících. Některé filmy zaznamenaly rekordní návštěvnost. Například v šedesátých letech přišlo sledovat příběh legendárního Vinetoua na deset tisíc diváků, kteří zcela zaplnili kotel amfiteátru. „Zážitky z promítání byly pro nás obrovské a umocňovala je nádherná atmosféra večerního údolí u řeky. Bylo to pro nás desetileté kluky něco unikátního,“ připomněl jihlavský znalec historie Vilém Wodák.

Letní kina skončila v jihlavském Heulose po roce 1970. Po revoluci se tu a tam promítalo z maringotek na Masarykově náměstí.
„Letní kina lidem chybí. Všichni si stýskají po správné letní atmosféře, kdy se pod širým nebem koukáte na pěkný film. Vloni jsme na Masarykově náměstí zkoušeli promítat v zahrádce u Kavárny muzeum. Letos budeme promítat deset představení,“ přiblížila Lenka Miklíková z restauratérské firmy Fabes. Počítá s návštěvností kolem dvou set diváků na představení.

Promítat se o prázdninách bude i v jiných městech na Jihlavsku. „V Třešti fungovalo letní kino ještě před čtvrt stoletím na zimním stadionu, pak promítání skončilo. Vrátilo se před deseti lety do nyní opravených prostor po stadionu,“ přiblížil ředitel třešťské základní školy Václav Trnka.

Příznivci letního kina nepřišli zkrátka ani v Polné. Dnes se promítá třetí letošní film na břehu rybníka Peklo. Diváci mají nablízku i občerstvení.

Zatímco například Telč letos oproti minulým letům venkovní promítání nechystá, v nepříliš vzdálené Žirovnici plní funkci kina zámecký amfiteátr a i letos tam bude živo. „V minulosti jsme promítali v pátek, ale letos nastane změna. Každé představení uvedeme v pondělí. Vyšli jsme tak vstříc turistům. Pondělí bývá často zavíracím dnem hradů a zámků a chtěli jsme jim proto poskytnout jiné kulturní vyžití,“ uvedla kulturní referentka Miroslava Pechková.

Pár představení a jede se dál

Další oblíbenou možností jsou takzvaná kočovná kina. Na Vysočině lze v posledních letech potkávat maringotky biografu bratří Čadíků či Jiřího Čáslavského. Ten se již v červnu přestavil na havlíčkobrodském náměstí a na konci srpna na tři dny pak zakotví v Havlíčkově Borové. „Letní kino jsme obnovili po hodně dlouhé době. Zkusíme, jaký bude o promítání zájem. Rádi bychom tu založili tradici vícedenního letního kina,“ řekl za pořadatele Jakub Janáček.

Vzhledem k tomu, že náklady na provoz dočasného letního borovského kina hradí městys, bude vstupné dobrovolné. Promítat se bude po tři dny od pátku 29. srpna do neděle 31. srpna. I zde bude pro malé i velké návštěvníky připraveno občerstvení.

Pojízdného biografu bratří Čadíků se opět po roce dočkají obyvatelé Velké Bíteše a Žďáru nad Sázavou. Ti mají v obou městech v programové nabídce filmy z české produkce či koprodukce. Bítešští v červenci a Žďárští v srpnu uvidí snímky Největší z Čechů, Zemský ráj to na pohled, Tacho a Kawasakiho růže. Vstupné na projekce je dobrovolné a vybraná částka bude použita na dobročinné účely.
Také na Třebíčsku oživí promítání pod širým nebem přes léto pouze kočovná kina. Na náměstí do Třebíče a Náměště nad Oslavou přijede kinematograf bratří Čadíků. V Třebíči to bude v rámci prvního ročníku filmového festivalu Filmy pro Karla IV. Promítat se budou filmy Zdeňka Svěráka, se kterým je připravena na první den festivalu také beseda. „Dostat jej do Třebíče nebylo těžké, řekl, že rád přijede. Mnohem obtížnější bylo získat jeho filmy,“ řekla vedoucí tamního kina Iveta Hykolli.

V prostředí letního kina se bude na Třebíčsku promítat pouze v Moravských Budějovicích, kam dorazí Jiří Čáslavský. „Letošními filmovými hity budou především Lidice. Diváky pohádek potěší Čertova nevěsta. Letní kino je hlavně o českých filmech, ale v nabídce se objeví i americká kovbojka Opravdová kuráž,“ vyjmenoval promítač, který bude v srpnu zajišťovat i projekce festivalu Film a Dějiny 2011 na hradě Orlík u Humpolce. Letošní téma festivalu nese název Hranice.

V létě otvírají i menší kina

Oživit slávu letního kina by chtělo v budoucnu sdružení AlterNaiva v Jemnici. „Vůbec první akcí byl úklid nepoužívaného letního kina. Jedná o první krok k jeho pravidelnému užívání, a to nejen na promítání filmů,“ řekl Ondřej Ferdan ze sdružení. Premiéra se konala o barchanovém víkendu, kdy letní kino hostilo alternativní scénu.

Přes léto však neožívají jen letní areály, náměstí, parky a hokejové arény, ale mnohde i klasická kamenná kina. „Máme pěkný kinosál, ale promítáme v něm jenom v létě. Náklady jsou totiž neúnosně vysoké. I takhle na představeních proděláváme, takže by se nám nevyplatilo, pokud bychom ještě v chladnějších ročních obdobích museli topit. Někdy přijde pár lidí, ale jindy máme vyprodáno. To pak film uvedeme i víckrát,“ sdělil Vladimír Kotýnek, starosta Hořepníku na Pelhřimovsku.

Klasické kino, které dříve fungovalo celý rok, ale v současné době už je v provozu jen o prázdninách, provozují na Pelhřimovsku také například v Černovicích nebo v Červené Řečici. Pro letošní rok ale uvažujeme, že budeme s promítáním pokračovat i v dalších ročních obdobích,“ konstatoval řečický místostarosta Dušan Obranec.