„Markétu Pilátovou jsem oslovila asi před třemi lety s návrhem, že bychom rádi uspořádali v naší knihovně besedu s ní v rámci cyklu Jak se žije ženám v .. . Jenže v té době byla zrovna v Brazílii a nemohla přijet. Uplynuly tři roky a Markéta Pilátová se sama ozvala, jestli máme o její povídání ještě zájem, že bude v březnu v České republice,“ řekla Eva Bazalová, zástupkyně ředitelky městské knihovny.


„Ani na okamžik jsem nezaváhala. V nabídce naší knihovny máme obě její knihy, jak Žluté oči vedou domů tak tu nejnovější, ke které ji inspiroval právě pobyt v Buenos Aires Má nejmilejší knížka. Za první z nich byla nominována na cenu Magnesia litera 2008,“ upřesnila Eva Bazalová.


Markéta Pilátová však není jen autorkou knih. Několik let působila jako lektorka češtiny na katedře slavistiky ve španělské Granadě. Pracovala jako redaktorka týdeníku Respekt a nyní žije už pátým rokem v Latinské Americe, kde učí potomky českých krajanů, kteří emigrovali do Brazílie a Argentiny. Ze španělštiny přeložila román mexické spisovatelky Normy Lazo Věřící. V současné době učí český jazyk v Buenos Aires.


Zajímavé povídání začne v úterý 9. března v 17 hodin v sále hudebního oddělení. Připraveno je i autorské čtení z jejich knih.