„Pro nás jako pořadatele je to vlastně premiéra. V minulosti se králičí hody totiž konaly v Ratibořicích a v Myslibořicích. Tentokrát jsme se přihlásili my,“ sdělil starosta Ostašova Jaroslav Kabelka.


Oslavy zahájí průvod obcí, v jehož čele pojede vůz tažený párem koní. Na něm bude připevněn klobouk kouzelníka Pokustóna a v něm dva králíci, Bob a Bobek. Ostatní účastníci průvodu jsou vítáni. Hlavně děti v kostýmech, a nejen v těch králičích. Samotné hody se budou odehrávat v prostorách kulturního domu. „Do soutěže se přihlásilo 25 kuchařů a hospodyněk, které z králičí farmy z Ratibořic obdrželi každý dva králíky. Jejich úkolem je připravit na dvě stě porcí jakéhokoliv pokrmu, které budou zařazeny do degustace. O vítězi nejchutnějšího pokrmu pak rozhodnou návštěvníci hodů,“ upřesnil starosta obce.


„Na králičí hody se někteří účastníci připravují celý rok. Jsou i tací, kteří shromažďují recepty na vybrané králičí lahůdky celý rok, aby se mohli do soutěže přihlásit,“ sdělil spolupořadatel a spolumajitel králičí farmy z Ratibořic Jiří Kočár mladší. Ostašovské hody nebudou jen ve znamení vybraných králičích lahůdek. Jejich nedílnou součástí bude i trocha teorie. Od 15 hodin předvede své umění šéfkuchař. Zajímavým bodem programu jsou i ukázky vykostění králíka, které předvedou Nikola Rousková z Třebíče a Marek Vojtěch z Myslibořic.


Ukončení degustace je naplánováno na 17. hodin. Vyhlášení výsledků soutěže o nej králičí specialitu proběhne o hodinu později. Sobota nebude v Ostašově jen ve znamení jídla.


Po celou dobu bude na pódiu hrát i živá kapela. Jako první je představí harmonikáři, po nich přijde na řadu v 15 hodin country kapela Starý kolena z Kralic nad Oslavou, kterou ve 20 hodin vystřídá skupina Credit.


O tom, zda se IV. ročník Králičích hodů uskuteční i příští rok v Ostašově rozhodnou návštěvníci. „Náš kulturní dům není příliš velký, pokud se akce bude návštěvníkům líbit rádi bychom ji příští rok uspořádali opět. Možná bychom jen zvolili jiný termín tak, aby část akce mohla probíhat i pod širým nebem,“ dodal starosta Kabelka. Králičí hody budou v Ostašově probíhat poprvé v sobotu 23. října.