Deset let trvání sboru není moc, ale ani málo. Co se za těch deset let u vás stalo?


Kdousovská schola za deset let ušla velký kus cesty. Vznikli jsme jako klasická mládežnická schola hrající při bohoslužbách. Postupem času jsme ale začali hrát náročnější skladby, koncertovat a dnes se považujeme spíše za folkovou nebo spirituálovou kapelu. Duchovní rozměr v naší hudbě jsme ale zachovali, i když není vždy tak explicitní.


Kdo a kolik lidí stálo u zrodu Kdousovské scholy?


Největší zásluhu na vznik scholy má Andrea Lukšová a Vašek Čech, kteří se při společném působení v Brně domluvili na založení hudební křesťanské scholy v kdousovské farnosti. Společně oslovili několik kamarádů, především z Jiratic a nedalekých Kostníků. Mimo již výše zmíněné zakládající členy byli součástí souboru i František, Maruška a Markéta Hofbauerovi, Peťa a Martina Lukšovy, Hanka Prokešová a Standa Čech.


Kolik lidí měl sbor při vzniku a kolik jich má dnes?


V prvním roce existence měla schola devět členů. Postupem času se v ní vystřídalo více než dvacet zpěváků a muzikantů. V posledních dvou třech letech se počet členů ustálil na osmi.


Co všechno zpíváte, ale i hrajete?


Při hraní na bohoslužbách máme v repertoáru asi na dvě stě písní ze zpěvníků Hosana. Na koncertech čerpáme z různorodých zdrojů, např. od Hradišťanu, Spirituál kvintetu, Čechomoru, Nezmarů, sourozenců Ulrichových a dalších.


Ve svém programu máte na srpen naplánován koncert v Montserratu, doprovod při bohoslužbě. Opravdu ve slavném kostele Montserrat?


Na Montserratu budeme skutečně hrát, ale ne ve slavném katalánském chrámu, nýbrž ve stejnojmenném poutním kostele blízko Cizkrajova. Letos tam budeme účinkovat už potřetí, proto jsme to ani nepovažovali za nutné blíže specifikovat. Snad nás méně informovaní fanoušci nebudou na konci srpna hledat ve Španělsku…:)


Kde všude jste hráli a zpívali?


Kdousovská schola vystoupila, střízlivým odhadem, na více než třech stech různorodých akcí a vystoupení; při bohoslužbách (snad na dvě desítky kostelů a kaplí po jihozápadní Moravě), na křížových cestách, koncertech (vánočních, prázdninových), svatbách, křtinách a festivalech (Třebíč, Vranovská porta).


Co přání a cíle do budoucna?


Dnes nás čeká v kostele svatého Linharta v Kdousově velký letní koncert k oslavě 10. výročí, po prázdninách se už začneme připravovat na vánoční prosincové turné, kde máme předběžně naplánováno asi deset koncertů a vystoupení. Jsme pouze amatéři a času na zkoušení a hraní je stále méně. Každý další nastavený rok bude úspěch, ale kdo ví, třeba budeme za deset let slavit další kulaté výročí…