Vystavené exponáty dokumentují každodenní život běžných židovských domácností. „Návštěvníci se blíže seznámí s osobními věcmi, základními součástmi židovského oblečení, naleznou zde také potřeby pro přípravu typických židovských pokrmů,“ popsal František Jůza z Městského kulturního střediska v Třebíči (MKS).
Předměty dodá ze svých depozitářů Muzeum Vysočiny. Některé také pořídilo kulturní středisko. V rámci expozice byly ve zděném výklenku instalovány desky desatera, které byly původně součástí vybavení interiéru Přední synagogy. Novinkou, kterou připravilo MKS ve spolupráci s pracovníky třebíčského Muzea Vysočiny, je recept na přípravu šabatové chaly. Návštěvníci si jej mohou odnést a vlastnoručně vyzkoušet.
Návod obsahuje také seznam běžně dostupných potravin a surovin, které splňují přísné podmínky a mohou tak nést označení košer. „Podobně byl vybrán i sortiment drobného občerstvení Informačního a turistického centra v Zadní synagoze tak, aby se zde mohli občerstvit i praktikující Židé,“ podotkl Jůza.
V souvislosti s otevřením nové expozice byl zahájen prodej suvenýru – papírové jarmulky. Produkt zhotovila firma zabývající se tradiční výrobou papírových pokrývek hlavy a masek.
Po předchozích jedenáct let byla v třebíčské Zadní synagoze skromnější expozice zapůjčená z Židovského muzea v Praze. Výpůjčka byla díky pochopení majitele vystavených předmětů několikrát prodloužena, nyní však dochází k radikální změně. Vernisáž k otevření nové trvalé výstavy se uskuteční dnes v 17 hodin.
LUDĚK MAHEL
IVAN PŘIBÍK