Kniha Kamenné zajímavosti na Třebíčsku.Zdroj: Deník / Mahel LuděkAbecední soupis kamenných zajímavostí je doplněn barevnými fotografiemi a perokresbami. Ne u všech „mlčenlivých svědků minulosti“ se autorům podařilo dohledat historické pozadí. Nicméně i tak je kniha dobrým průvodcem na cesty a výlety po okrese a i za jeho hranicemi, neboť je v závěru doplněna i o některé objekty na Jihlavsku či Žďársku.

Mezi zajímavostmi z Třebíčska se objevuje rozměrná čtyřmetrová kašna vytesaná z jednoho kusu kamene u zámku v Budišově, kámen republiky u Cidliny či kámen s dvěma kříži u Hodova. Právě ten patří mezi artefakty s nejasným účelem. Autoři uvažují o souvislosti kamene s místním hřbitovem, takzvaným Kerchůvkem, na kterém místní pohřbívali zesnulé, když za neplacení desátků nesměli pohřbívat v Budišově.

Kniha odkazuje i na současné kamenné stavby, pozoruhodná je například kamenná zvonička z roku 2014 u Kamenné. Z dřívější doby autorům neunikla pamětní deska na skále, připomínající stavbu silnice do Řípova v roce 1922. Upozorňují také na pozoruhodnosti, kolem kterých denně projde řada lidí, aniž by si jich všimla; například na kamennou plastiku bradáče na žulovém portálu dveří fary u kostela sv. Martina.

Knihu sestavil kolektiv autorů Marie Dvořáková, Emanuel Nožička a Karel Průša, ilustrace jsou dílem Jana Horkého. Vydalo ji třebíčské vydavatelství Akcent v závěru roku 2017.

Výstava betlémů v Příložanech.
OBRAZEM: Miniaturní betlém se vejde do dlaně