V třebíčské Pasáži se mohou diváci těšit na kus Petra Abrahama s názvem Moje hra, ve Žďáru nad Sázavou pak na komedii Na mělčině.

V hlavní roli Mojí hry zazáří herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška. „Andělská" komedie pojednává o životě slavného spisovatele Josefa Jankulovského, který předčasně a nečekaně opustil tento svět. Na smuteční slavnosti uspořádané na jeho počest se sejde šest žen, z nichž každá sehrála ve spisovatelově životě osudovou roli. „Je to velice pěkně napsaná komedie, která ovšem není jen na pobavení. Je daleko hlubší," řekl o hře v jednom z rozhovorů samotný Bartoška, který během představení neopustí nablýskanou rakev.

Vedle charismatického Jiřího Bartošky se na pódiu představí ještě Jana Janěková ml., Nina Divíšková, Zuzana Bydžovská, Adéla Kačerová, Vlasta Peterková, Adéla Koutná a Martin Kubačák.

Už je vyprodáno

Městské divadlo ve Žďáře bude hostit hvězdně obsazenou „nahořklou" komedii Na mělčině. Hra měla při letošní dubnové premiéře u publika bouřlivý ohlas. Nizozemský dramatik Frank Houtappels, její autor, se premiéry osobně zúčastnil.

Zájemci o žďárské představení však mají už jen omezené šance sehnat lístky. „Zaznamenali jsme velký zájem. Pro diváky je to velmi atraktivně obsazená hra. Vstupenky jsou prakticky vyprodané, posledních pár lístků bylo k dostání za tři sta čtyřicet korun," uvedla včera Věra Sedláková ze žďárského Domu kultury.

Režisér Jakub Nvota tuto originální trpkou komedii, plnou svérázného černého humoru, ovšem i s dojímavými momenty, nastudoval se zajímavě složenou čtveřicí: v „komedii o dvou sestrách, jejich matce, tátově popelu a manželství s omezenou trvanlivostí" hrají Iva Janžurová, její skutečná dcera Sabina Remundová, Barbora Munzarová a Miroslav Vladyka. Ivu Janžurovou „přiměl" Houtappelsův text učinit pro ni výjimečný krok, když se rozhodla přijmout roli mimo scénu svého domovského Národního divadla.

Podle Jakuba Nvoty je hra jednou z nemnoha v současné světové dramatice, jež nabízejí pro ženy herečky hned tři velké příležitosti.

MARTINA LORENCOVÁ
DANIELA VILHELMOVÁ