Už se stalo nepsanou tradicí, že se koncerty v rámci tohoto festivalu konají na zámku v Telči a v prostorách Pivovaru Dalešice. Sopranistka Montserrat Caballé vystoupí při zahajovacím koncertu 7. srpna v prostředí anglické části parku jaroměřického zámku. „Jednání s madam Caballé jsme vedli od začátku letošního roku. Velkou roli v něm hrál fakt, že se Peter Dvorský zná s Monserrat Caballé osobně, a tak větší část jednání ležela právě na jeho bedrech. Díky vřelým vztahům, madam Caballé s vystoupením souhlasila,“ uvedl manažer festivalu Jaroslav Kocurek s pořádající agentury.


Nazpívala duet s Mercurym


Milovníkům opery není třeba tuto stálici světového formátu nějak zvlášť představovat. Do podvědomí nejširší veřejnosti se zapsala duetem Barcellona, který nazpívala společně s Freddiem Mercurym, zpěvákem britské skupiny Queen při zahájení Letních olympijských v Barceloně v roce 1992.
„Montserrat Caballé vystupovala v České republice již několikrát, většinou to však byla benefiční představení nebo koncerty pro uzavřenou společnost. Vystoupení v Jaroměřicích bude v tomto ohledu opravdu výjimečné. Ještě nikdy Montserrat Caballé u nás nezpívala na koncertě pro veřejnost, pod širým nebem a pro tři tisíce posluchačů,“ konstatoval Jaroslav Kocurek.


Španělská sopranistka přiletí na letiště do Vídně 5. srpna, poté se přesune do Zlína, kde ji čeká zkouška s filharmonií a sólisty. Ze Zlína zamíří pěvkyně do Sport – V – Hotelu v Hrotovicích. Další zkouška, tentokrát v dějišti koncertu proběhne v pátek.


„Monserrat Caballé přijede do České republiky výhradně kvůli koncertu v Jaroměřicích, po jeho skončení odjíždí zpět do Španělska,“ upřesnil Jaroslav Kocurek.


Dvorský vystoupí se svým bratrem


Zahajovací koncert se letos ponese v duchu španělské hudby. Montserrat Caballé je propagátorkou španělské lidové opery, které se říká zarzuela a právě části některých z nich si pěvkyně vybrala do sobotního repertoáru. Kromě těchto skladeb zazní i árie z Bizetovy Carmen či operet Franze Lehára.
Vedle tenoristy Petera Dvorského, sopranistky Montserrat Caballé se v zahajovacím koncertě představí i mladší bratr Petra Dvorského Jaroslav. Sólisty bude v sobotu doprovázet Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou řídí José Collado, začátek koncertu je ve 20 hodin.

PROGRAM FESTIVALU