Po celý týden se zámek i město Náměšť nad Oslavou mění v jedno velké „tvůrčí mraveniště“. Bohatý festival dílen – Hnízdo múz – v letošním roce překvapuje novými originálními dílnami, ale nabízí také ty tradiční a oblíbené. Nejen účastníci festivalu Folkových prázdnin si mohou vybrat z výtvarných, hudebních, pohybových, písmáckých a tanečních dílen, které jsou ve více než 150 bězích.


Hudební dílny přibližují hudbu ze vzdálených koutů světa. Zahraniční hvězdy folkové a world music, které na festivalu koncertují, zasvěcují nejen do jejich tradiční hudby, ale i tanců.


„Výjimečné bude setkání s marimbistou, virtuózním hráčem na tradiční africké nástroje a tanečníkem Dizu Plaatjiesem,“ sluje dramaturg festivalu Michal Schmidt. Mimořádnou a výjimečnou událostí je Dílna hry na barokní varhanní pozitiv, kterou vede v zámecké knihovně na vzácný hudební nástroj, kastelán zámku a zkušený varhaník Marek Buš.


Širokou paletu nabízejí výtvarné dílny. K tématu „rituálů“ je připravena také dílna nazvaná Židovská svatba jako tradiční slavnostní obřad současnosti. Návštěvníci si mohou společně vyzkoušet nejen průběh židovské svatby, ale také tradice, které se k ní vztahují.


Premiérově se návštěvníci mohli zapojit do textové dílny Slávka Janouška. Ta před lety vznikla z potřeby povídat si o textech. Poprvé ji s více než dvacítkou stálých účastníků přiveze Slávek Janoušek i do Náměště nad Oslavou.


Hnízdo múz se letos rozrostlo o další nové dílny. Scénograf Petr Kolínský tvoří s malými i odrostlejšími dětmi od 5 do 99 let papírové kašírované masky. Součástí Hnízda múz je také ÚDiF, neboli Úžasné Divadlo Fyziky. Tedy skupina mladých fyziků, kteří se rozhodli ukázat, že hranice mezi vědou a uměním neexistuje, a že každý stroj, experiment i přírodní zákon obsahuje poezii. Zabývají se fyzikálními experimenty i výrobou mechanických hraček.