Již po osmé ji spolu s ostatními spřízněnými skupinami organizuje třebíčské Společenstvo libertas. „Letošní ročník jsme chtěli něčím zpestřit, a tak jsme ke spolupráci přizvali i skupinu, která se specializuje na polské kozáky. Přestože se s nimi setkáváme na různých akcích, v Mastníku ještě nevystupovali. Bude to na Třebíčsku jejich premiéra,“ prozradil vedoucí Společenstva libertas Leoš Malec.


„Nevíme přesně, zda se polští kozáci v okolí Mastníka pohybovali. Faktem je, že jejich přítomnost v Čechách a na Moravě měla na další historický vývoj velký vliv. Jako předlohu pro letošní boje jsme využili pověst o Janu Sarkanderovi, který polské kozáky do země údajně pozval,“ osvětlil historické souvislosti vedoucí Malec.


Ale nejen kozáci budou v Mastníku k vidění. Jako každoročně si budou moci diváci prohlédnout dobové ležení a zúčastnit se výcviku vojáků s přípravou na zteč.


Novinkou bude ukázka práce sokolníka Miroslava Hořáka, jehož vystoupení začíná v 17 hodin.


Samotná bitva odstartuje o hodinu později v 18 hodin a jejím cílem bude dobytí makety kostela za významné podpory děl a doutnákových mušket. Samozřejmě, že přitom nebude chybět střelba z děl a mušket.