Auto zpomalující v zatáčce, záblesk výbuchu a útěk. Atentát na Heydricha i českoslovenští parašutisté vešli do dějin. A časem na filmové plátno, televizní obrazovku, stránky knih i do galerijních prostor. Letos si připomínáme osmdesát let od této události. Vybrali jsme několik tipů, které vás provedou pamětí našeho národa. Možná je to dobrá příležitost zamyslet se i nad tím, co znamená slovo hrdina a zda jsme ještě schopni uvědomit si jeho obsah.

Poslední kulka

Asi nejsilnější vzpomínku na dramatické události natočil v roce 1964 Jiří Sequens. Jeho strhující Atentát dostal v Národním filmovém archivu digitalizovanou podobu a v té se nyní vrátil do vybraných kin. Jeho ponurá nálada, úryvek z Osudové symfonie Ludwiga van Beethovena i výkony Radoslava Brzobohatého, Rudolfa Jelínka, Ladislava Mrkvičky či Jiřího Kodeta vskutku nestárnou.

Příspěvkem k osmdesátému výročí operace Anthropoid je i kolekce projektu Lindat s názvem Heydrichiáda. Je složena z osmadvaceti zpravodajských šotů, které provedou obdobím od 27. září 1941, kdy se Heydrich ujal funkce, až po okolnosti jeho likvidace, jež se stala nejvýznamnějším projevem rezistence v okupované Evropě za 2. světové války. Za připomínku stojí i Anthropoid, který vznikl v britsko-české koprodukci, a výtečná televizní série Jiřího Stracha Operace Silver A.

| Video: Youtube

Nikdy se nevzdáme

Do časů kolem atentátu se můžete nořit i v Národním muzeu. Výstava s výmluvným názvem Nikdy se nevzdáme nabízí exkurzi četnými místy i událostmi s heydrichiádou spjatými. Připomíná přípravy na atentát, Heydrichovu smrt, vyhlazení Lidic, boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje, vypálení Ležáků a ukončení výjimečného stavu. V každém týdnu je v centru pozornosti konkrétní lidský osud míchající důmyslně informace i emoce – jednotlivců i rodin, obyčejných lidí i elit.

Například rodina Stehlíkova z Rokycan, která podporovala parašutisty a byla popravena včetně nezletilého syna, židovská dívka Alice Feinová z Nového Města na Moravě popravena navzdory těhotenství, nebo generál Eliáš, zatčený po nástupu Heydricha a popravený za druhého stanného práva. Nechybí lidičtí muži, ženy a děti. Najdeme tu řadu emotivních drobností jako růženec vyrobený z chleba, části výstroje Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, dokonce protektorátní kino, kde si můžete pustit dobové týdeníky.

Atentát v mobilu

Za historií se pravidelně ohlížejí také tvůrci ze studia počítačových her Charles Games na Univerzitě Karlově, kteří svůj Attentat1942 představili už před pár lety. Hráči tu prohledávají historické materiály, mluví s pamětníky a detektivními hrami inspirovaným způsobem se dozvídají historická fakta.

| Video: Youtube

Oceněná hra dostala tento týden na počest výročí i soundtrack. Vyšla v den atentátu 27. května a je dostupná mimo jiné na herní platformě Steam, příští týden se objeví na Spotify. Obsahuje jedenáct skladeb, které pro potřeby historických adventur Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation vznikly. Mimo jiné modulovaná dechovka, harmonium, violoncello a zvonkohra.

„Nejčastěji jsme používali kombinaci terénních nahrávek na diktafon (nádraží, prádelna, zkouška sirén, vodní elektrárna) s akustickými nástroji. Z dobových nástrojů je to basklarinet, který pravděpodobně používala německá a po válce československá posádková hudba,“ říká spolutvůrce Jan Kratochvíl na adresu nástroje, který prý našli v bazaru a je na něm patrný vyrytý rok 1939 a svastika. Podle autorů jde o kombinaci historických nástrojů a zvuků do formy, v níž se minulost odráží, ale stále zní moderně.

Heydrich na pultech

Pro úplnost dodejme, že Academia připravila k výročí doplněné vydání knihy Heydrich. Jaroslav Čvančara se věnuje Heydrichově pražskému působení na postu zastupujícího říšského protektora, jenž byl ukončen atentátem. Nabízí monumentální obrazový dokument, sestavený z řady unikátních fotografií a dalších dobových materiálů. Na e-shopu je kniha momentálně vyprodaná. Nejlepší důkaz o tom, že události kolem atentátu jsou stále živé.