Galerie mají podle jejich ředitelů k dispozici peníze na úrovni roku 2006. Hledají proto nejrůznější cesty k úsporám. „Měli jsme například připravený nákup souboru současných maleb od Petra Pastrňáka, museli jsme ho ale pozastavit. Uvidíme do budoucna, snad se nám podaří získat peníze na nákup z grantů,“ uvedl ředitel jihlavské oblastní galerie Aleš Seifert.


Podle ředitelky havlíčkobrodské galerie Hany Novákové jsou katalogy značně drahé a galerie na nich prodělávají. „Katalog se vydává běžně v nákladu 150 až 200 kusů. Výrobní cena malé skládačky je kolem 80 korun, ale za tu je neprodejná. Prodává se proto jen za zlomek ceny, a když si jich lidé koupí 20, je to úspěch,“ řekla Nováková. Vystavující výtvarníci, kteří katalog chtějí, se proto podle ní na jeho výrobě spolupodílejí.


Galerie proto také využívá starší katalogy jiných institucí, získané v komisním prodeji. „Letos můžeme vydat katalog k jednomu z výstavních projektů, na který se nám podařilo získat grant z ministerstva kultury,“ dodala Nováková.


Nákup na splátky


Horácká galerie v Novém Městě na Moravě jako malá galerie vydávala už v minulosti katalogy jen výjimečně. Teď se na jejich výrobě v případě putovních výstav spolupodílí. „Od nás jde například výstava obrazů a kreseb Věry Frömlové do Náchoda, naopak recipročně jsme převzali výstavu výtvarnice Jany Švábové,“ uvedl ředitel Josef Chalupa. Nutnost šetřit podle něj ovlivňuje i nákup nových děl. Po domluvě s autory galerie nakupuje jejich díla na splátky.


Kraj Vysočina, jenž všechny tři galerie zřizuje, bude letos hospodařit se zdroji a výdaji na úrovni 8,2 miliardy korun. Krajský rozpočet počítá kvůli hospodářské krizi s meziročním poklesem příjmů o více než půl miliardy korun. Šetření se proto dotklo téměř všech oblastí spravovaných krajem.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)