Galerie Franta vznikla v dosud nepoužívaném traktu Národního domu na Karlově náměstí a o instalaci svého díla se od minulého týdne staral sám František Mertl. A z výsledkem práce byl spokojený. „Myslím, že to nebylo lehké tyhle prostory opravit, ale výsledný prostor je neobyčejně zdařilý. Viděl jsem to tu v původním stavu a potom architektovu představu a musím říct, že výsledek je ještě lepší, než v té představě," pochvaloval si umělec.

Na rozmístění téměř čtyřicítky děl mohl Franta pracovat z pohodlí domova. V malé maketě celé galerie si mohl pečlivě naplánovat, kde bude mít který obraz místo. „Když jsme přijeli sem, některé návrhy ale udělat nešly, já jsem nepočítal s rozdílem výšky v jednotlivých částech galerie, ale myslím, že jsme to nakonec zvládli vyvážit dobře," podotkl.

Galerie Franta obsahuje díla z celého mistrova života. „Klíč pro výběr věcí byl padesát let mé práce. Chtěl jsem, aby tady byla moje první plátna z šedesátých let, ty jsem pro tuto sbírku musel zakoupit, protože jsem je už neměl. Také je tu obraz z počátku tohoto roku," řekl Mertl.

Vedení města je přesvědčené, že nová výstava přiláká do Třebíče turisty. „Věřím tomu, že kolekce Frantových děl bude vnímána pozitivně a bude dalším z prvků, který přitáhne do Třebíče další návštěvníky," podotkl radní Pavel Heřman.

Na středeční slavnostní vernisáž jeho stálé výstavy se sešly desítky lidí včetně přátel a kolegů. O hudební doprovod se postaral Michal Prokop.

Kromě Třebíč je Frantovo dílo zastoupeno v několika světových galeriích a na příští rok je naplánovaná velká výstava v ostravské galerii. Úprava prostorů v Národním domě vyšla na 3,8 milionů korun.