Nabitý program osmi dnů startuje už v sobotu

Ve skutečnosti je tento jeden z nejlepších letních festivalů u nás opravdovou časovanou bombou. A vybuchne už v sobotu.

Celý festival se ponese v jednom duchu. Tématem je tentokrát Vysočina: O drsnosti a srdečnosti v životě a muzice. Představí se muzikanti z hornatých a drsných krajů, návštěvníci uslyší i hudbu z tradic a kořenů nelehkého života. Stěžejním programem budou opět večerní koncerty. Jedinou chystanou změnou je prostředí, v němž se odehrají. Z důvodu rekonstrukce zámeckého nádvoří letos proběhnou v neméně atraktivním parku náměšťského renesančního zámku.

Perlou bude hned úvodní sobotní koncert. K dychtivým divákům v 19 hodin přijde mimořádná zpěvačka irských a skotských lidových písní Katka García, o jejíž hudební doprovod se postará Luboš Malina se svou kapelou. Na ty se těší i Lucie Koutková z Informačního centra v Náměšti nad Oslavou: „Já osobně jsem zvědavá hlavně na Katku Garcíu. Ale věřím, že stejně dobré budou všechny koncerty. Vždyť náš festival má i značný ohlas v zahraničí, kam dodáváme lístky do předprodeje. Jedni mladí Vídeňáci se sem vrátí už potřetí!“ V druhé části večera vystoupí jedna z nejrespektovanějších osobností world music, norská zpěvačka Mari Boine. Tvorba této pozoruhodné umělkyně je velmi úzce spjata s kmenem Sámiů a jejich joikováním – zpěvem, který napodobuje zvuky přírody a jiné expresivní projevy. Boine se ovšem nezaměřuje jen na pouhé napodobování tradičního joikování, ale kombinuje tuto techniku zpěvu s mnoha jinými hudebními vlivy. V její hudbě se prolíná joik s křesťanskými chorály, jazzem, rockem, taneční elektronikou a osobitým básnictvím. Dědictví sámijských šamanů nicméně chápe především ve smyslu vzájemného duchovního propojení s přírodou.

Vedle známých folkařských jmen, jako je třeba Jiří Pavlica, Hradišťan či Jablkoň, se v programu objevili i účinkující z řad amatérských písničkářů a skupin. Těm bude už tradičně patřit pět odpolední na Open scéně v kapli svaté Anny ve Špitálku. Pořadatelé věří, že úroveň této samostatné odnože Folkových prázdnin bude stejně dobrá, ne-li lepší než v letech minulých.

Folkovky však nenabídnou jen zážitky hudební, jak by se mohlo na první pohled zdát. Interesantní je i projekt Hnízdo múz. Pod tímto názvem se ukrývá na sto padesát výtvarných, hudebních, tanečních, poetických a filmařských dílen, tzv. workshopů pro dospělé i děti. Zaplaví nejen park, ale i mnohá další místa a ulice města.

A co je ještě připraveno? Pod vedením vynikajících houslistů Stana Palúcha ze Slovenska a Haralda Haugaarda z Dánska se pokročilým houslistům otevře hudební dílna Evropou s houslemi, v níž se vydají na vzrušující setkání s lidovou hudbou od Rumunska po Skandinávii. A co dál? To se dozvíte na www.folkoveprazdniny.cz.

Hlavní program Folkových prázdnin

Sobota 21. 7.

19:00 SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

GARCÍA (nový projekt Katky García a Luboše Maliny), MARI BOINE (Norsko)

Neděle 22.7.

14:30 DIVADELNÍ DEN, Divadla, kejkle, muzika.

LUCREZIA BORGIA a kejklíři (od 14:30 na náměstí)

Komediantský a kejklířský průvod od mostu na zámek

BURANA ORFFCHESTER

Radim Schwab: MISTERO BUFFO

Forman & Herodes: Učené prase (a na přání čtení povídek a pohádek Aloise Mikulky)

DETLEFOCUS FLAMMENUS - kejklíř

TRABAND, LUBOŠ BEŇA & MATĚJ PTASZEK

ZIKFA (Francie)

GALUMPHA (USA) & JABLKOŇ

Pondělí 23.7.

17:30 ZPÍVÁNÍ NA PÁTEK A NA SVÁTEK

JIŘÍ PAVLICA & HRADIŠŤAN

ZURGÓ (Maďarsko)

WIMME SAARI (Finsko)

Úterý 24.7.

17:30 Z JIHU NA SEVER

Tomáš KOČKO & ORCHESTR

ZUZANA NOVAK (Velká Británie)

SUDEN AIKA (Finsko)

NIDI D´ARAC (Itálie)

Středa 25.7.

17:30 IRSKÝ DEN a Michal Prokop

FERGUS O´FARRELL & INTERFERENCE (Irsko)

MARK GEARY (Irsko)

BLACK & DOG TAIL SOUP (Anglie, Švédsko, Irsko, Francie)

MICHAL PROKOP & FRAMUS FIVE

Čtvrtek 26.7.

17:30 HLASY Z KOPCŮ A HOR

BEZOBRATŘI

JARMILA ŠULÁKOVÁ & VSACAN

HORŇÁCKÁ CIMBÁLOVÁ MUZIKA PETRA MIČKY

HASNA EL BECHARIA (Alžírsko)

Pátek 27.7.

17:30 HOUSLE BEZ HRANIC Od lidové písně ke kouzlům world music a jazzu

MARIÁN VARGA

HUDECKÁ ÚDERKA

HARALD HAUGAARD (Dánsko)

HELENE BLUM (Dánsko)

STANO PALÚCH & BASHAVEL (Slovensko)

MARIÁN VARGA & MOYZESOVO KVARTETO (Slovensko)

Sobota 28.7.

16:00 OSLAVA VYSOČINY

SLIOTAR (Irsko)

KATERYNA KOLCOVÁ

PRESSBURGER KLEZMER BAND (Slovensko)

JAN SPÁLENÝ & ASPM SALSA CELTICA (Skotsko)