Českou premiéru si v Náměšti odbudou tři u nás nepříliš známá jména: skotské trio Lau, portugalská skupina OqueStrada a americká písničkářka Jesca Hoop. „Do jednoho jde o horká aktuální želízka na mezinárodní scéně,“ říká dramaturg festivalu Michal Schmidt.

Britští Lau jsou pro znalce jedním z důvodů, proč na letošním festival jedou. Lau kombinují vlivy irských, skotských a anglických harmonií do na první poslech složitých, technicky brilantních autorských skladeb. „Na anglické folkové scéně náleží mezi totální mimozemšťany, přesto se v prestižní anketě BBC Folk Awards stali v letech 2008 - 2010 nejlepší skupinou,“ podotýká Schmidt.

Portugalští OqueStrada zní zase jako hudební pelmel z lisabonské přístavní krčmy. A písničkářka Jesca Hoop? To je bývalá chůva dětí Toma Waitse. Právě on ji uvedl do hudebního světa. Pětatřicetiletá Američanka se hodně blíží estetice Kate Bush. O čem je její poslední album? O lásce, sexu a smrti.

A seznam hudebních lahůdek pokračuje. Jednu z nich nabídne hned první, zahajovací koncert Folkových prázdnin. Vystoupí na něm houslový virtuóz Félix Lajkó. „Je mimořádný. Jeho vidět je záležitost, která se nestává denně. Vysnil jsem si ho už před 12 či 14 lety, kdy jsem slyšel jeho nahrávku poprvé,“ říká dramaturg Schmidt.

V České republice Félix Lajkó vystoupí po mnoha letech. Tenhle rodák ze srbské Vojvodiny dnes žijící v Maďarsku má na svém kontě mnoho oceňovaných alb a během kariéry spolupracoval s významnými osobnostmi.

Přijede také muž, o kterém se říká, že kdyby měl někdo dostat Nobelovu cenu za hudbu, dostal by ji právě on: Rus Sergej Starostin. Zpěvák, hudebník, vědec a především po desetiletí neúnavný sběratel, považovaný za ruského Bélu Bartóka, povede v Náměšti i vokální dílnu a příchozí také seznámí se specifickými ruskými lidovými nástroji.

Glen Hansard se vrací

Patrně nejznámějším zahraničním hostem Folkových prázdnin je Glen Hansard. Do Náměště nad Oslavou se vrací na jeden ze svých dvou letošních koncertů v zemi. Na vystoupení se prý těší. Pořadatelé jej znají z minulých ročníků - hrává dlouho a strhujícím způsobem. Proto dostane víc časového prostoru, než ostatní.

A ještě něco z tuzemských luhů a hájů: Ani letos nebude chybět večer s Jurou Pavlicou a jeho hosty. Ten letošní večer se jmenuje Cesty rozmanité a půjde prý o „pozitivní konfrontaci mladých a starších muzikantů“.

A konečně poslední v řadě koncertů a pro mnohé vrchol festivalu – oslava dvacetin Druhé trávy a premiérové společné vystoupení Roberta Křesťana s Hanou Ulrychovou. S Druhou trávou si zahraje i Charlie McCoy, slavný hráč na foukací harmoniku, který hrál s Elvisem Presleym, Bobem Dylanem, Johnny Cashem nebo Joan Baez.

Téma letošního ročníku zní: Cesty – Oslava houževnatosti. Napovídá, jaké muzikanty dramaturg pro festival vybíral: „Jde o muzikanty, kteří jdou za svou vizí a jsou v tom houževnatí,“ vysvětluje Michal Schmidt.

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou klepou na dveře. Potrvají do 31. července.