„Odvaha je téma pro hudbu, texty písní, interprety, ale také pro dramaturgii a samotný festival. V hudbě je odvaha často spojována s novátorstvím a originalitou. Odvaha dramaturga znamená mimo jiné nesázet jen na jistotu z pohledu návštěvnosti, ale také nabídnout publiku příležitost objevovat neznámou hudbu, jakou předtím ještě neslyšelo," objasnil letošní téma dramaturg festivalu Michal Schmidt.

Mezinárodně respektovaná hudební přehlídka přivítá v nádherném prostředí renesančního zámku opět řadu výjimečných a v Česku poprvé vystupujících umělců z celého světa. Program oblíbeného festivalu opět zahrnuje to nejzajímavější z oblasti world music, moderního jazzu, alternativního rocku a folku. Důležitou součástí festivalu nadále zůstávají domácí tradiční hudba a písničky.

Dechovka jinak

Folkové prázdniny slavnostním koncertem zahájí rakouská dechovka Federspiel. „Sedmička bravurních zpívajících dechařů z dolnorakouského města Kremže jsou docela jiná dechovka, než na jakou jste zvyklí. Jejich vystoupení na významném festivalu v německém Rudolstadtu bylo natolik přesvědčivé, že jsme Federspiel pozvali do Náměště," řekl Michal Schmidt.

Federspiel zaměřili od roku 2004 pozornost na hudbu zaměřenou na oblast bývalého rakousko-uherského mocnářství. Jde o rakouské lidovky, valčíky, polky, mazurky, vojenské pochody, slovenské a srbské tance, italské dechovky a maďarský čardáš. Protože mezi sebou mají rodilého Mexičana, občas připomenou i tradiční mariachi nebo zabrousí k latinsko-americkým stylům. Na dogma a tvůrčí zábrany si Federspiel nepotrpí, proto jejich skladby mají i francouzský kavárenský esprit a velký prostor dávají také improvizaci, zvukovým hrátkám s nástroji a citeře.

Folkové prázdniny nabídnou rovněž oblíbený divadelní den, hojně navštěvované výtvarné a hudební workshopy i celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů. „K jubileu bude jistě patřit pozvání některým výjimečným muzikantům, kteří již před lety na Folkových prázdninách hráli a na jejichž účinkování a pobyt často vzpomínáme," doplnil Schmidt.