Den navíc. Letoší Folkové prázdniny jsou o den delší. V neděli, na závěr festivalu, oslaví koncertem 20. narozeniny skupina Druhá tráva.
Kde? Celý festival je naplánován do zámeckého parku. Nádvoří kvůli opravám zámku k dispozici nebude. Bude-li pršet, stěhují se koncerty do jízdárny.
Hnízdo múz. Nejen hudbu nabízí náměšťský festival. Návštěvníci si mohou vybírat z 50 tvůrčích dílen. Dílny jsou většinou zdarma, u některý účastníci hradí příspěvek na materiál.

Open scéna. Probíhá v kapli sv. Anny ve Špitálku, která má výjimečnou atmosféru. Začátek každý den ve 13.30, vstup volný.
Noční koncerty. Staly se pevnou a vyhledávanou součástí festivalu. Každý z těch letošních bude skutečnou lahůdkou a každý z nich bude na jiném místě.
Oranžová scéna. Druhá scéna festivalu. Nabízí program během přestávek na hlavní scéně.

Hudební kolokvia. Setkání odborníků, kteří se budou zamýšlet nad tématem „Od folklóru k world music.“ V rámci České republiky ojedinělý počin.
Festivalový kemp. Festival provozuje vlastní kemp. Zejména rodiny s dětmi najdou přímo uprostřed města ve farské zahradě příjemnou oázu.
Hlídání dětí. Během koncertů mohou rodiče svěřit své ratolesti hlídací službě. O děti se postarají zkušené pečovatelky. Mají pro ně zvláštní program. Večer je uloží do spacáků a většinou spící po koncertě předají rodičům.

Škvarková pomazánka. Folkové prázdniny jsou jediný festival na světě, který své diváky i krmí. O přestávkách bývá k dispozici škvarková pomazánka a chléb. Letos pro zdravě se stravující nabídnou pořadatelé novinku: mrkev.

Výstavy. V rámci Folkových prázdnin proběhne několik výstav. Mimo jiné představí svoji tvorbu dvorní fotografka festivalu Kamila Berndorffová. V plánu je i výstava o historii blues.

Setkání kovářů. Po dvou letech se letos na náměšťském zámku konalo Setkání kovářů. Díla kovářů lidé najdou v parku i v Galerii 12.
Katalog. Katalog s informacemi o festivalovém dění, programu a účinkujících zpracuje i letos dvorní grafik festivalu Rosťa Pospíšil.
Sponzor. Pošesté je generálním partnerem festivalu ČEZ. „Bez podpory by festival mohl být těžko financován,“ říká starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka.

CD. Také v letošním roce vychází festivalové cédéčko, složené ze zajímavých nahrávek loňského ročníku. Jeho název je totožný s tématem festivalu v roce 2010, tedy Oslavy, obřady, rituály.

A konečně návštěvníci. Jsou důležitou součástí náměšťského festivalu. „Lidi jsou součástí festivalu, tvoří jej. Jsou vidět v celém městě. Nikde není žádný hluk a nepořádek. To hovoří o kvalitě návštěvníků,“ říká starosta Měrka.